Cinque Terre Itálie

Italská riviéra nabízí skalnaté pobřeží a romantická města a vesnice, avšak 5 rybářských obcí v Cinque Terre („5 zemí“) jsou nejznámější z jejích atrakcí. Vesnice už nejsou izolované jako kdysi, stále zde však působí odlehlým a původním dojmem: silnic je zde málo, architektura skvěle zachovalá a k dispozici síť úžasných pobřežních a horských stezek.

Jak se tam dostat

Vesnicím v Cinque Terre ukrytým v obzvlášť hornatém koutu Italské riviéry dala podobu jejich dlouhodobá izolace od zbytku světa. Dnes však mimořádné skalnaté prostředí vesnice představuje pouze pár komplikací z hlediska přístupnosti. Přestože je možné se sem dostat také autem, je přitom potřeba mít nervy z oceli na úzkých klikatých silnicích na okrajích útesů, a také dostatek prostředků na zaplacení poplatků za parkování. Pokud přicestujete autem, je dobré ho nechat v nedalekém městě La Spezia, kde se bezpečné parkování nachází hned u vlakového nádraží.

Nejjednodušší způsob cestování mezi vesnicemi je vlakem. Železniční linka spojuje všech pět vesnic přímo s Janovem, Pisou a Římem. Pas Cinque Terre Pass (parconazionale5terre.it) skýtá dobrou hodnotu a pokrývá nejen veškeré cestování vlakem mezi městy Levanto a La Spezia, ale také turistické poplatky.

Kromě toho je možné přicestovat po moři. Od Velikonoc do září sem připlouvají trajekty z Janova, Portofina a Portovenere. Pokud byste chtěli přicestovat skutečně stylově, můžete si v těchto přístavech pronajat jachtu.

Kolik času budu na návštěvě oblasti potřebovat

Cinque Terre je destinace s nadčasovým kouzlem, kterou není možné si skutečně prohlédnout za jediný den. Jedná se o místo, jehož krásy poznáte jedině pomalým tempem, ať už na nábřeží ve Vernazze se sklenkou vína v ruce nebo při poslouchání ptačího zpěvu a odpočinku po túře u některého ze svatostánků vysoko na útesu. Věnujte návštěvě 3 nebo 4 dny, abyste měli dostatek času navštívit všech pět vesnic, poznat členité zákruty a kouty v centru některé z nich a podniknout pár půldenních pěších túr. A pokud budete mít k dispozici málo času, stačí jediné přenocování ve vesnici, abyste poznali zdejší poklidnou atmosféru a tempo za svítání, soumraku i o půlnoci.

Kde se ubytovat

Ubytování v Cinque Terre je drahé, zamluvené dlouho dopředu a často nijak mimořádné, proto se vyplatí si najít dobrou možnost a zamluvit si ji s velkým předstihem. Pokud máte omezený rozpočet, ke skvělým možnostem patří ultrastylový a přitom autentický hotel La Mala ve Vernazze, kouzelný plážový Hotel La Spiaggia v Monterossu, nedávno zrenovovaný Hotel Marina Piccola nebo superlevný hostel Ostello Cinque Terre, oba v Manarole. Pokud jste náročnější, hotel La Torretta Charme & Relax v Manarole nabízí mimořádné výhledy, 5hvězdičkové služby a luxusní bohatě zdobené pokoje.

Rozhodnete-li se sem vydat při jednodenním výletu, pohodové městečko La Spezia leží mnohem blíže než Janov či Pisa, kdy cesta do nejbližší vesnice Riomaggiore trvá jen 7 minut a do nejvzdálenější Monterosso 15-25 minut. Přitom se můžete, ale nemusíte, večer vrátit do La Spezia s jejími rušnými bary a bohatě obloženými talíři s pečivem focaccia a s mořskými plody.

Pět vesnic, od východu na západ:

Riomaggiore

Nejvýchodnější vesnice Riomaggiore je největší a působí jako neoficiální metropole Cinque Terre. Loupající se barevné budovy se táhnou po strmém svahu až k malému přístavu. Jejich pastelovou záři při západu slunce nejlépe oceníte z moře, přičemž se jedná snad o nejromantičtější pohled v celé Cinque Terre. Na skalnatém výběžku na kopci nad oblázkou pláží leží botanická zahrada a centrum pro pozorování ptactva.

Manarola

Vinice obklopující Manarolu produkují  Sciacchetrà, víno typické pro Cinque Terre. Rušná hlavní ulice a nábřežní promenáda jsou i dnes lemovány rybářskými čluny a dalšími připomínkami každodenního života ve vesnici. Vyhlídka Punta Bonfiglio kousek cesty nahoru nabízí fantastické výhledy, venkovní zábavní hřiště a bar.

Corniglia

Corniglia ležící na skalnatém výběžku vysokém 100 m a obklopená vinicemi je jediná vesnice, která postrádá přímý přístup k moři, i když sem vedou strmé schody ze skalnaté zátoky a od vlakové stanice na pobřeží dole. Zdejší labyrint poklidných ulic se táhne až k široké a vzdušné terase s výhledem na moře, což je jediné místo v oblasti, odkud můžete zahlédnout a vyfotografovat všech pět vesnic zároveň.

Vernazza

Malý přístav ve Vernazze, jediný bezpečný v Cinque Terre, dlouho představoval jediný důvod k návštěvě, ale i její nábřežní Piazza Marconi s „amfiteátrem“ tvořeným domy v pastelových barvách svým vzhledem nadchne. Typické úzké uličky (caruggi) se odtud zvedají téměř vertikálně, přičemž je tvoří labyrint schodišť a malých teras, kde se na každém rohu vynořují pohledy na modré moře.

Monterosso

Monterosso vyvolává nadšení, dokud návštěvníci nespatří další místa hned za rohem, přitom je to však jediná vesnice, která má skutečný úsek pláže. Nejzápadnější vesnice je známá svými citronovníky a velkými ančovičkami podávanými přímo z lodě a je nejlépe přístupná autem.

Pěší turistika v Cinque Terre

Po celá staletí představovaly pěší stezky jedinou možnost pro cestování mezi vesnicemi v Cinque Terre a často skýtaly jediné spojení s vnějším světem. Pěší turistika výlety probíhají ve stálé společnosti moře a nabízí přitom úžasné pohledy na jedinečné terasovité zemědělské statky a na pobřežní lesy.

Mnoho stezek je v chatrném stavu od záplav v roce 2011 a všechny jsou náchylné k periodickému či trvalému uzavření. Než se vydáte na túru, vždy si ověřte situaci v kanceláři NP Cinque Terre. Od května do září se denně konají procházky s průvodcem.

Pěší stezka Sentiero Azzurro

Sentiero Azzurro – Modrá stezka, na mapách značená číslem 2, vede po staré stezce pro mezky o délce 12 km, přičemž je úzká, nebezpečná, ale zároveň nabízí výhledy na pozoruhodnou pobřežní scenérii. Všechny v současnosti přístupné úseky mezi Monterossem a Corniglií jsou méně náročné, ale vyžadují výdrž. Úsek mezi vesnicemi Monterosso a Vernazza má 3 km a zabere až 2 hodiny, zatímco vysoko položená stezka lesem z Vernazza do Cornigile měří 4 km a obvykle její zdolání trvá asi 90 minut.

Proslulá stezka Via dell’Amore („Stezka lásky“) mezi Riomagiorre a Manarolou, a Modrá stezka mezi Manarolou a Corniglií jsou v součanosti uzavřené. Alternativní stezka mezi Riomagiorre a Manarolou přes Beccaru trvá 1 hodinu a nevyžaduje předchozí zkušenosti (protože ale má více 600 schodů, je potřeba být čilý). Pouze velmi zkušení a dobře vybavení pěší turisté by se měli pouštět na současnou alternativní trasu z Manaroly do Corniglie přes Volastru.

Pěší stezka Sentiero Rosso

Zkušení pěší turisté těžko odolají lákání proslulé stezky známé také jako Červená nebo Vysoká stezka a na mapách značené číslem 1. Na celou trasu o délce 35 km budete potřebovat 8-12 hodin, přičemž vede z Porto Venere do Levanta a tvoří oblouk nad vesnicemi v Cinque Terre. Je převážně rovná a zastíněná stromy, lemovaná spoustou příjemných barů a restaurací, ale kvůli své délce a různým nástrahám je méně používaná než Modrá stezka.

Poutní trasy

Každá z pěti vesnic v Cinque Terre je spojena s jedním svatostánkem stojícím vysoko na útesu nad mořem. Výstup k nim kdysi představoval součást pokání, dnes však cesta mezi terasovitými vinicemi s pozoruhodnými výhledy není zdaleka tak trýznivá. Většina tras je strmá, ne však náročná, kdy jedna cesta trvá zhruba od 20 minut do 3 hodin.

Tipy pro cestovatele do Cinque Terre:

  • vezměte si doplnitelnou láhev na vodu a v každé vesnici se podívejte po fontáně s pitnou vodou
  • kupte si friggitoria, autentické místní občerstvení s sebou, což jsou smažené kousky mořských plodů podávané v papírovém kornoutu
  • ochutnejte místní víno s hodnocením DOC: je suché, aromatické, a jeho koupí podpoříte místní vinaře
  • pokud budete podnikat pěší túry a chcete se vyhnout horku, přijeďte v květnu či září

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...