Hlavní atrakce Selçuku a Efezu

Starověký Efez je významnou turistickou atrakcí Turecka a oblíbeným cílem turistů. Jeho fantastické chrámy s mramorovými sloupy a ulice se sloupořadími jsou snem každého milovníka historie. Kromě toho je v blízkém okolí k dispozici spousta možností aktivit. Efez leží na okraji rušného města Selçuk, které je oblíbenou zastávkou nezávislých cestovatelů. Město s hradem, vynikajícím muzeem, byzantskou bazilikou a římským akvaduktem vedoucím přímo přes centrum leží ve stínu obřích ruin a zároveň nabízí spoustu zajímavého pro ty, kdo se zde rozhodnou strávit pár dní.

Efez

Efez je jednou z významných turistických atrakcí Turecka. Rozsáhlé řecko-římské město bylo kdysi domovem 250 000 lidí a dochované památky ukazují, že se jednalo o rušnou a bohatou metropoli. Efez pravděpodobně  založil iónský princ Androklés v 10. stol.př.n.l. a nebylo to jen centrum obchodu, ale také významné poutní místo s Artemidiným chrámem, kde byla uctívána Artemis coby Bohyně Matka. Město vzkvétalo také během římského období a jeho význam začal upadat až poté, co ho zničili Gótové v roce 263 n.l.. Nenechte si ujít obří budovu knihovny (třetí největší ve starověkém světě), dobře zachovalé divadlo a Hadriánův chrám.

Místo: 3 km od Selçuku

Muzeum v Efezu

Po prohlídce Efezu zamiřte do skvělého Muzea Efezu v samém srdci města. Vystaveny jsou zde nejlepší nálezy ze starověkého města včetně nádherné sochy bohyně Artemis s mnoha prsy. Hlavní atrakcí muzea však bývá sál gladiátorů, kde jsou k vidění nálezy ze hřbitova gladiátorů spolu s informačními panely vysvětlujícími život gladiátorů ve zlatém věku města.

Adresa: Uǧur Mumcu Sevgi Yolu Caddesi, Selçuk

Bazilika sv. Jana

Bazilika podobající se citadele kdysi zabírala celou šířku kopce a patřila spolu s Hagia Sophia (dnes Aya Sofya) v Konstantinopoli mezi největších kostely v Byzantské říši. Podle tradice se pod kostelem nachází hrob sv. Jana. Původně se jednalo o mauzoleum s kopulovitou střechou nesenou čtyřmi sloupy, která byla postavena nad hrobem apoštola Jana, císař Justinián ho však nahradil bazilikou se třemi uličkami postavenou na plánu latinského kříže a vybavenou šesti kopulemi. I s chrámovou předsíní na západním konci a dvorem s arkádami měla bazilika délku 130 m a šířku 40 m. Poté, co Seldžukové v roce 1130 dobyli Efez, byl kostel proměněn v mešitu a později sloužil jako bazar, dokud ho nakonec nezničilo zemětřesení. Přestože jsou jen částečně zrekonstruované, dochované ruiny baziliky dávají dobrou představu o úžasné mohutnosti původní budovy.

Artemidin chrám

Jen jediný sloup (s čapím hnízdem na vrcholu) se dochoval z Chrámu Artemis, kdysi jednoho ze Sedmi divů starověkého světa. Vykopávky prováděné archeologem J.T. Wood ukázaly, že na místě původně stála kamenná plošina a na ní kultovní zpodobení (socha) bohyně, zatímco pod ní byly prostory, kde se předkládaly votivní oběti. Slavný obří mramorový chrám byl postaven v 6.stol. př.n.l. a chlubil se 127 (!) sloupy. Přestože byl v průběhu staletí zničen ohněm a dalšími pohromami, byl dvakrát znovu postaven předtím, než v byzantském období zcela zchátral. Kameny z něj pak posloužily jako materiál na nové stavby, včetně Hagia Sophia v Konstantinopoli, kde je dodnes možné spatřit některé sloupy a mramorové desky odtud.

Adresa: u Dr Sabrı Yayla Bulvarı

Meryemana – Dům Panny Marie  

Meryemana je významná turistická atrakce s pozoruhodnou historií. Podle tradice cestovala Panna Maria se sv. Janem do Efezu, kde také zemřela. Zdejší hlavní budova pochází z byzantského období (6. století), ale jeho spojení s Marií započalo až v 19. století po návštěvě německé řeholnice A.K. Emmerichová, který dala přesný popis polohy a vzhledu domu v Efezu, ve kterém prý Panna Maria žila a zemřela. V roce 1891 na základě tohoto popisu objevil francouzský kněz ruiny malého kostela, který evidentně patřil ke klášteru, a ten je dnes uctívaný jako dům Panny Marie. Zdejší kaple je maličká a je nutné pamatovat na to, že místo bývá často přelidněné kvůli autobusovým výpravám. Na místě se nachází také malá „studna přání“, kde je zvykem uvázat kousek látky a přitom si něco přát.

Místo: 8 km od Efezu

Pevnost Ayasuluk

Pevnost Ayasuluk leží na kopci vysoko nad Selçukem. Místo na vrcholu kopce bylo osídleno už v neolitu, ale pevnost pochází z byzantského období a její opevnění rozšířili Seldžukové. Mohutná obvodová zeď měla 15 věží s obdélníkovým půdorysem. Uvnitř se nachází zbytky několika domů a malá seldžucká mešita. Výhledy na město a okolní krajinu z vrcholu kopce jsou úžasné, takže stojí za to podniknout výstup. Na místě stále pracují archeologové, proto někdy bývá návštěvníkům nepřístupné.

Mešita İsa Bey (İsa Bey Camii)  

Mešita ze seldžuckého období je krásným příkladem architektury 14. století. Její vysoké vnější zdi obklopují velký dvůr s arkádami vedoucí do modlitebny se dvěma kopulemi. Velké sloupy z černé žuly použité na stavbě byly vzaty z římských lázní. Nad bohatě zdobeným hlavním vchodem se nachází složitý kaligrafický nápis s datem 10. ledna 1375, přičemž architektem měl být Alí, syn Mushimishe al-Damishkiho. Návštěvníci jsou zde v době mimo modlitby vítáni. Pokud si budete chtít prohlédnout interiér, je potřeba vhodné oblečení se zakrytými rameny a koleny, ženy by měly mít na hlavě šátek.

Adresa: St Jean Caddesi, Selçuk

Římský akvadukt   

Centrem Selçuku prochází částečně zachovalý byzantský akvadukt, který je dnes turistickou atrakcí tím více, že na něm hnízd řada čápů. Akvadukt se táhne podél ulice St. Jean Caddesi, přes hlavní silnici a dál do města kolem ulice Inönü Caddesi. Pokud sem přijedete v době hnízdění čápů (od března do září), nejspíš spatříte tato elegantní stvoření, jak sedí ve svých hnízdech.

Adresa: Inönü Caddesi, Selçuk

Jeskyně sedmi spáčů

Přibližně 2 km po nezpevněné cestě od ruin Efezu se nachází jeskynní systém, se kterým je spojená zajímavá místní pověst. Podle ní v roce 250 n.l. císař Decius pronásledoval sedm raných křesťanů, které nechal v jeskyni zazdít. O dvě stě let později se tito křesťané probudili a zjistili, že celý římský svět je křesťanský, a po zbytek svého života pak poklidně žili v Efezu. Když zemřeli, byli navráceni do jeskyně, která se stala poutním místem. Dnes zde můžete spatřit pár hrobek.  

Şirince – vesnice

Şirince je příjemné městečko z kamenných domů s červenými střechami, které se vinou po svahu dolů a jsou obklopeny hustým lesem. Byla to řecká vesnice až do výměny obyvatelstva na počátku 20. století, kdy byli do nedávno opuštěných domů nastěhováni etničtí Turci z Řecka. Výstup kamennými uličkami až na vrchol je trochu namáhavý, nahoře však můžete navštívit Kostel sv. Jana Křtitele. Uvnitř se nacházejí vážně poškozené fresky, ale především odtud budete mít panoramatické výhledy na vesnici a okolí.

Místo: 8 km od Selçuku

Tire – vesnice

Pokud chcete poznat život na tureckém venkově, zemědělská vesnička Tire je k tomu skvělým místem. Je známá svojí tradicí výroby plsti a stále zde můžete spatřit mistra výrobce plsti při práci. Pokud sem přicestujete ve čtvrtek, můžete spatřit proslulý trh v Tire plný místních potravin. Na cestě do Tire (nedaleko odbočky 15 km severovýchodně od Selçuku, u vesnice Belevi) se nachází pohřební mohyla a zbytky monumentální stavby připomínající Mauzoleum v Halikarnassu v Bodrumu. Tyto však pocházejí ze 4.stol. př.l. a byly součástí dalšího starověkého města. Sarkofág nalezený v mauzoleu je dnes vystaven v Muzeu v Efezu.

Místo: 40 km severně od Selçuku

Pláž Pamucak

Až si prohlédnete starověké ruiny, písečná pláž Pamucak na cestě mezi Selçukem a Kuşadası je skvělým místem, kde můžete relaxovat a obohatit tak svoji návštěvu památek o slunce a plavání. O víkendech zde však bývá velmi rušno, především v létě, takže pokud možno se sem vydejte v pracovní den. Můžete to udělat jako místní a přinést si sem piknik. Pokud zde budete na konci zimy nebo na počátku jara, obvykle můžete v nedalekém estuáru spatřit plameňáky.

Místo: 7 km od Selçuku

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...