Novi Sad mimo festival Exit

Každý červenec se tisíce lidí přivalí do města Novi Sad v severním Srbsku na obří festival EXIT, který v roce 2018 oslaví své 18. narozeniny. Mnozí z návštěvníků hned po jeho skončení odjedou, aniž by viděli víc než pódia, stroboskopy a pevnost nad Dunajem, která hostí čtyřdenní festival hudby a chaosu. Město však není jen místem, kde se koná tato akce: je pohodovější než větší Bělehrad, ale neméně poutavý, takže stojí za to zde strávit pár dní navíc.  

Historická místa

Během festivalu EXIT můžete snadno nabýt dojmu, že monumentální Petrovaradínská pevnost byla postavena právě proto, aby odolávala dunění basů a zástupům divoce tančících návštěvníků. Avšak pevnost postavená mezi lety 1692 a 1780 má také své strašidelné podzemí: je to 16 km neosvětlených tunelů známých zde jako katakomby. Přestože oficiálně sloužily k vojenským účelům, existuje řada pověstí o tajemných pokladnicích, plazech žijících v podzemí a bloudících duchách. Zeptejte se zaměstnanců pevnosti na možnost komentované prohlídky.

Nad zemí naleznou zájemci o historii spoustu dalších pozůstatků minulosti města. Muzeum Vojvodiny nabízí 400 000 artefaktů pokrývajících 70 000 let života v této srbské autonomní oblasti, zatímco v centru spatříte rozeseté různé odkazy na minulost. Patří k nim např. socha spisovatele a autora dětských básniček Jovana Jovanoviće Zmaje, který v roce 1870 napsal úplně první pohlednici v Rakousku-Uhersku, nebo budova (dnes Irish Pub Red Cow) s dělovou koulí vystřelenou v roce 1849 dodnes vyčnívající ze stěny. Ponurý pohled na utrpení města za II. světové války Vám poskytne Pamáník obětem masakru (pozn. masakr v oblasti Bačka v roce 1942) stojící na molu naproti Petrovaradínské pevnosti. Skulptura připomíná téměř 1300 civilistů, které utopili v Dunaji maďarští nacisté.

Radovánky na Dunaji

Strauss měl téměř pravdu: Dunaj sice není modrý, ale je krásný. Seznam atrakcí kolem jeho břehů ve městě Novi Sad je dlouhý. K nejlepším dunajským plážím vůbec patří Štrand, úsek písku dlouhý 700 m a zaplněný koupajícími se rodinami a místními vyznavači slunce. Během léta představují nábřežní bary a kavárny vynikající místa pro pozorování lidí, s živou hudbou a zábavou, která se naplno rozběhne, když slunce zapadne. A pokud byste chtěli trochu zdravější aktivity, společnost Dunavski Rafting pronajímá kanoe a kajaky (3/15 EUR za hod/den) a provozuje výlety na člunech (od 20 EUR).

Dunajská cyklostezka vede kolem řeky po délce 2857 km skrz 9 zemí, a i když ji nebudete chtít projet celou, úsek ve městě je vhodný pro příjemné odpoledne strávené šlapáním do pedálů. NS Bike pronajímá jízdní kola za absurdně nízké ceny (20/100 DIN za hodinu/den) a na různých místech naleznete stanice pro vypůjčení či odložení kola. V jiném případě můžete zamířit pod Most Svobody, kde se pronajímají pestře zbarvené čtyřkolky.

Když je hladina vody nízká, můžete přejít ze západního konce pláže Štrand (nebo jet taxíkem odkudkoli) na Ribarsko Ostrvo; „rybářský ostrov“ je ve skutečnosti poloostrov a představuje slunečný kousek města v jeho nejpoklidnější podobě, kde lidé pořádají pikniky, a kromě rybářů se zde nachází také hrstka fantastických rybích restaurací. Nejlepší je zřejmě Piknik, především zdejší rybí guláš z čerstvě nalovených ryb. Pokud budete chtít poznat běžný noční život v Srbsku, navštivte některý z plovoucích nočních klubů (splavovi) zakotvených na jižní straně ostrova; nejoblíbenější u místních je Kristal.

Úžasná tržiště

Přestože centrum města Novi Sad nabízí butiky a značkové prodejny, Milán to není. Pokud se však při nakupování budete chtít ponořit do místního života, nemluvě o šanci sehnat jedinečné koupě, nic nepředčí městská tržiště (pijace). Kryté denní tržnice jsou ve městě čtyři (nejblíže centra je Riblja a Futoška Pijaca), které jsou rušné, hektické a příjemné neformální a místní lidé se zde mohou zásobit vším, od levného sezónního ovoce a zeleniny až po atraktivní spodní prádlo a gurmánské zboží z Maďarska.

Pokud dáváte přednost bleším trhům, zamiřte na rozlehlé Najlon Pijaca v pátek, sobotu či neděli dopoledne. Převážně romští prodejci na tržišti Najlon (nazvaném podle nylonových plachet, na které prodejci pokládají své zboží) nabízejí vše, co si dovedete představit: oblečení se značkovými štítky, hračky z komunistického období, starožitné zemědělské nářadí i německé sexuální příručky ze 70. let – to vše je navršeno na chaotických hromadách a čeká tu na své objevení. Na tržiště Najlon se dostanete autobusem 1 či 5 z centra města a je to asi 15 minut cesty.

Ráj obžerství  

Přejete si přibrat pár kilo? Kombinace tradiční srbské kuchyně (s obrovskými kusy masa a spoustou smetany ve všem) s vlivy ze sousedního Maďarska dala vzniknout místnímu menu, které je snem každého opravdového žrouta. Oblečte si volné kalhoty a zamiřte do restaurace Pivnica Gusan na vojvodinské speciality, např. dušené dršťky (škembići), nebo ochutnejte moderní obměnu klasických jídel, jako jsou kuřecí játra ve slanině (džigerica rolovana u slanini) v domácké a přitom módní restauraci Cafe Veliki. Úžasný kalorický Index Sandwich (bageta s roztaveným sýrem, šunkou, houbami a štědrými dávkami vydatných omáček) byl vynalezen právě ve městě Novi Sad. Je to ideální jídlo na kocovinu a nejlépe je si ho dát přímo u zdroje v podniku Index House. Pokud však přece jen dáváte přednost zdravějšímu, restaurace Fish i Zeleniš nabízí široký výběr kreativních vegetariánských, veganských, organických a rybích pokrmů.

Místní obyvatelé jsou neméně štědří, co se pití týče, takže spousty místního vína naleznete na každém stole, piknikové dece a občas i na lavičce v parku. Pár kilometrů jižně od města Novi Sad se nachází Fruška Gora, jeden z nejstarších vinařských regionů v Srbsku, který je především známý svým desertním vínem bermet (které se podávalo i na Titaniku). Nasedněte na autobus 60, 61 či 62, vystupte v nedalekém Sremski Karlovci a zaklepejte na kterékoli dveře s nápisem vinski podrum; to znamená, že je zde vinný sklep a Vy sem můžete zavítat na ochutnávku. Odvážnější návštěvníci zde naleznou také silnou kořalku rakija, která se destiluje z ovoce, např. švestek (šljiva) či kdoulí (dunja). Podává se zde v kteroukoli hodinu v každém baru či kavárně a přidat si ji můžete také do ranní kávy, tak jako místní. Restaurace Martha’s Pub je proslulá svojí vynikající medovinou (medovača), která je velmi sladká a (prý) kazí zuby i rozum.

Skryté bary

Pěší ulice Laze Telečkog nedaleko náměstí je místem, kam se míří za zábavou: desítky barů a klubů lemují úzkou ulici, kde se účastníci z hlučných zakouřených podniků rozlévají až na kamennou dlažbu. Ale tak jako každé správné společenské město se i Novi Sad může chlubit řadou skrytých barů a podniků. Během léta nabízí pláž Oficirac (15 minut pěšky na sever od pevnosti) spousty provizorních „divokých barů“, které často tvoří pouze přístřešek na písku a jsou v provozu až do svítání.

Blíže centru ležící Čínská čtvrť (Kineska Četvrt) je alternativní ústředí města. Umělci, herci, aktivisté a milovníci hudby zaplňují svérázné podniky včetně kulturních center a hlučných klubů SKCNS Fabrika, The Quarter a Društveni Centar; druhý z nich je – kromě toho, že hostí vystoupení živé hudby a výstavy umění – také velmi vstřícný squat. Nebojte se projít zchátralými uličkami v Čínské čtvrti, lemovanými loděnickými dílnami a opuštěnými budovami; když se budete dobře dívat, odhalíte pár maličkých barů navštěvovaných počasím ošlehanými prodejci, zatímco místní rockové kapely pózují mezi odpadky a sutí.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...