Ponta Delgada na Azorech

Ponta Delgada na Azorech

Hlavním městem ostrova São Miguel, který se nachází v portugalském souostroví Azory, je Ponta Delgada. Město se již v minulosti stalo správním střediskem oblasti, a je sídlem vlády a univerzity. Historie tohoto města sahá daleko do středověku. Je také ideálním výchozím místem pro poznávání krás ostrova.

Město bylo v dávných dobách významným azorským přístavem, který ležel na námořní trase mezi Evropou a Amerikou. A dokonce i v dnešní době je hlavním přístavem celého Azorského pobřeží. V 16. století bylo opevněno, neboť na něj neustále útočili korzáři.

Během 18. a 19. Století město  Ponta Delgada výrazně zbohatlo, a v té době vznikly i stavby, které do dnešní doby zdobí centrum města.

Město Ponta Delgada je v dnešní době nádherné obchodní město s hezkým historickým jádrem, které přitahuje spousty návštěvníků ze zahraničí. Určitě nevynechejte procházku místními uličkami, kde se budete kochat pohledem na spoustu starých domů, a objevíte i četná zajímavá zákoutí.

Prohlídku určitě začněte na mořské promenádě, která je zajímavá již tím, že zde uvidíte kombinací bílých a černých dlaždic na chodnících. Poté se můžete přesunout na centrální náměstí Praça de Gonçalo Velho Cabral. Je to nejrušnější a nejzajímavější místo ve městě.

Náměstí je lemováno podloubími, která se otevírají směrem k nábřeží. V podloubích najdete restaurace, bary a příjemné hospůdky. Pokud dojdete až na konec náměstí, určitě vás zaujmou tři impozantní oblouky, které pocházejí z roku 1783. Tyto oblouky byly v minulosti vstupní branou do Ponta Delgada.

Toto město se určitě může pochlubit velice pestrou minulostí, jejímž odkazem je bohaté architektonické dědictví. K vidění zde budete mít různé paláce, kostely či zámky.

Na těchto stavbách je zcela patrné prolínání architektonických stylů ze 17., 18. a 19. století.  Pokud se vám nebude chtít chodit pěšky, můžete využít zdejšího turistického vláčku, který vá prohlídku města zrychlí a značně usnadní.

Co určitě v Ponta Delgadě nevynechejte je farní kostel São Sebastião, který byl založen roku 1533. Najdete ho na náměstí Largo da Matriz. Průčelí kostela zdobí manuelský portál z vápence, který je navíc ozdoben složitými reliéfy.

Na sakristii můžete zase obdivovat portugalské dlaždice, a v interiéru zase nábytek, který pochází ze 17. století. Tento nábytek byl vyřezán z brazilského palisandru.

Pokud si budete chtít odpočinout, zkuste to na náměstí Praça 5 de Outubro. Toto náměstí je olemováno vzrostlými stromy, které vám poskytnou velice příjemný stín. Je to vyhledávané místo odpočinku jak místních lidí, tak i turistů.

Co určitě v tomto městě nesmíte přehlédnout je rozlehlý klášter Convento da Esperança, který se pravidelně během konání svátku Santo Cristo dos Milagres stává dějištěm velkých oslav.

Věděli jste, že v 16. století klášteru tehdejší papež Pavel III. daroval sochu Cristo dos Milagres, za kterou do kláštera dnes míří davy věřících poutníků z celého světa?

Za zhlédnutíurčitě také stojí muzeum Carlose Machado, které sídlí v bývalém klášteře Santo André. Uvidíte v něm vystaveny exponáty, které přibližují rybářský a zemědělský průmysl oblasti. V muzeu také narazíte na obrazy Dominga Rebela, který se zaměřoval na malbu výjevů z obyčejného života na Azorách.

Co vám ještě kromě historie může Ponta Delgado nabídnout? Nádhernou okolní přírodu. Je také výborným výchozím místem pro objevování nádher ostrova São Miguel.

 

Scroll To Top