Ponta Delgada na Azorech

Hlavním městem ostrova São Miguel, který se nachází v portugalském souostroví Azory, je Ponta Delgada. Město se již v minulosti stalo správním střediskem oblasti, a je sídlem vlády a univerzity. Historie tohoto města sahá daleko do středověku. Je také ideálním výchozím místem pro poznávání krás ostrova.

Město bylo v dávných dobách významným azorským přístavem, který ležel na námořní trase mezi Evropou a Amerikou. A dokonce i v dnešní době je hlavním přístavem celého Azorského pobřeží. V 16. století bylo opevněno, neboť na něj neustále útočili korzáři.

Během 18. a 19. Století město  Ponta Delgada výrazně zbohatlo, a v té době vznikly i stavby, které do dnešní doby zdobí centrum města.

Město Ponta Delgada je v dnešní době nádherné obchodní město s hezkým historickým jádrem, které přitahuje spousty návštěvníků ze zahraničí. Určitě nevynechejte procházku místními uličkami, kde se budete kochat pohledem na spoustu starých domů, a objevíte i četná zajímavá zákoutí.

Prohlídku určitě začněte na mořské promenádě, která je zajímavá již tím, že zde uvidíte kombinací bílých a černých dlaždic na chodnících. Poté se můžete přesunout na centrální náměstí Praça de Gonçalo Velho Cabral. Je to nejrušnější a nejzajímavější místo ve městě.

Náměstí je lemováno podloubími, která se otevírají směrem k nábřeží. V podloubích najdete restaurace, bary a příjemné hospůdky. Pokud dojdete až na konec náměstí, určitě vás zaujmou tři impozantní oblouky, které pocházejí z roku 1783. Tyto oblouky byly v minulosti vstupní branou do Ponta Delgada.

Toto město se určitě může pochlubit velice pestrou minulostí, jejímž odkazem je bohaté architektonické dědictví. K vidění zde budete mít různé paláce, kostely či zámky.

Na těchto stavbách je zcela patrné prolínání architektonických stylů ze 17., 18. a 19. století.  Pokud se vám nebude chtít chodit pěšky, můžete využít zdejšího turistického vláčku, který vá prohlídku města zrychlí a značně usnadní.

Co určitě v Ponta Delgadě nevynechejte je farní kostel São Sebastião, který byl založen roku 1533. Najdete ho na náměstí Largo da Matriz. Průčelí kostela zdobí manuelský portál z vápence, který je navíc ozdoben složitými reliéfy.

Na sakristii můžete zase obdivovat portugalské dlaždice, a v interiéru zase nábytek, který pochází ze 17. století. Tento nábytek byl vyřezán z brazilského palisandru.

Pokud si budete chtít odpočinout, zkuste to na náměstí Praça 5 de Outubro. Toto náměstí je olemováno vzrostlými stromy, které vám poskytnou velice příjemný stín. Je to vyhledávané místo odpočinku jak místních lidí, tak i turistů.

Co určitě v tomto městě nesmíte přehlédnout je rozlehlý klášter Convento da Esperança, který se pravidelně během konání svátku Santo Cristo dos Milagres stává dějištěm velkých oslav.

Věděli jste, že v 16. století klášteru tehdejší papež Pavel III. daroval sochu Cristo dos Milagres, za kterou do kláštera dnes míří davy věřících poutníků z celého světa?

Za zhlédnutíurčitě také stojí muzeum Carlose Machado, které sídlí v bývalém klášteře Santo André. Uvidíte v něm vystaveny exponáty, které přibližují rybářský a zemědělský průmysl oblasti. V muzeu také narazíte na obrazy Dominga Rebela, který se zaměřoval na malbu výjevů z obyčejného života na Azorách.

Co vám ještě kromě historie může Ponta Delgado nabídnout? Nádhernou okolní přírodu. Je také výborným výchozím místem pro objevování nádher ostrova São Miguel.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...