Český ráj a jeho atrakce

Po celá staletí přitahuje Český ráj turisty, dobrodruhy, umělce a snílky. Jeho jedinečná atmosféra Vás uchvátí a zdejší výjevy nadchnou. Oblast byla kdysi pokryta druhohorním mořem, které později ustoupilo fantastickému skalnatému terénu. Poslechněte volání romantiky a dobrodružství a užijte si pocitu dosažení cíle, když zdoláte některou z mnoha turistických stezek, vystoupíte na některý z vrcholů nebo vstoupíte do „pískovcového města“.

Otisk času ve skalních stěnách

Slyšeli jste někdy jména, jako je Dračí zub, Maják, Kapelník, Lebka či Madona? Mohou Vás nalákat k procházce po úzkých stezkách vedoucích mezi těmito skalami, které získaly svá jména a symbolický význam v průběhu staletí. Můžete prolézat puklinami, vyšplhat po strmých stezkách a užívat si úžasných výhledů. Možná přitom také budete mít pocit, že příběhy, lidské životy a dokonce čas samotný zkameněly ve skalách kolem Vás. Pískovcová města s jejich roklemi, věžemi, vyhlídkami a stezkami, naleziště drahých kamenů, hrady, zámky a pohádky se rytíři, princeznami a číhajícími loupežníky – to jsou charakteristické prvky jedinečného Českého ráje, jehož mimořádná krajina se nachází na seznamu Globálních geoparků UNESCO.

Nezapomenutelná pískovcová architektura

Prachovské skály s jejich vyhlídkami a schodišti vytesanými do kamene, které vznikly v období druhohor jako sedimenty na okrajích moře, Vás jistě podnítí k romantickému dobrodružství. Další atraktivní skalní město se jmenuje Hrubá Skála, kde se nachází Arboretum Bukovina mezi hradem Valdštejn (nejstarším v Českém ráji) a malebným zámkem Hrubá Skála.

Určitě byste si neměli nechat ujít ruiny pevnosti Drábské světničky s jejími krásnými výhledy na nížinu kolem řeky Jizery. Za návštěvu stojí také další pískovcové regiony, jako jsou Klokočské a Betlémské skály, Besedické skály s labyrintem a Suché skály, někdy nazývané také České Dolomity. Turistická trasa nedaleko roubeného Kopicova statku (dnes muzeum) Vás povede údolím s řadou reliéfů vytesaných do kamene a znázorňujících významné postavy české historie.

Unikátní hrad postavená na vyhaslé sopce

Dominantní prvky v oblasti jsou hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky, který byl postaven na dvou strmých čedičových skalách, kdysi činných sopkách. Díky vynikajícímu využití geografických podmínek zůstal hrad Trosky po mnoho staletí neproniknutelný. Vnitřní paláce byly postaveny na hřebeni mezi dvěma skalami s věžemi, které sloužily k obraně i jako obytné prostory. Nižší skála se jmenuje Baba a vyšší Panna. Vydejte se na návštěvu hradu a vyjděte po jedinečných schodištích až na vrchol obou věží.

Navštivte působivé historické lokality v Českém ráji

Hrad Vranov zabírající několik set m2 je největší a zřejmě také nejkomplexnější hrad v ČR. Nachází se na strmé skále na pravém břehu řeky Jizery. Jeho stavitelé využili dlouhý, úzký a strmý hřeben jako přirozené opevnění. Můžete vystoupit na vrchol po strmém schodišti vytesaném do skály. V okolí se nacházejí také další krásné zámky a hrady, z nichž většina je opředena pověstmi a příběhy. Prohlédněte si např. romantický zámek Sychrov postavený v neogotickém stylu, barokní lovecký zámeček Humprecht nebo působivý hrad Kost, jeden z nejlépe zachovalých hradů v ČR.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...