Perfektní den v Moskvě

„Přijeď ke mně, bratře, prosím přijeď do Moskvy“, těmito slovy svolával kníže Jurij Dolgorukij své spojence na hostinu, a tím zaznamenal počátek historie města. Psal se rok 1147.

V té době tvořil Moskvu trojúhelníkovitý kus země, malá pevnost na vrcholku Borovického vrchu. Pevnost byla obklopena hradbami a uvnitř žilo nejstarší osídlení, i když obřady a oslavy se konaly na ploše venku. Tato pevnost stála na místě dnešního Kremlu a prostor je dnešním Rudým náměstím. Ty tvoří samotné srdce Moskvy – geograficky, historicky a duchovně, a tím také ideální místo, kde začnete svůj den.

8:00 hod.

Na Rudé náměstí přijďte brzy, abyste předešli davy, a počítejte s okamžiky úžasu. Rozlehlé kamenné náměstí obklopují historické památky a architektonické skvosty. Projděte si náměstí, nahlédněte do Leninova mauzolea, prohlédněte si výlohy v obchodním domě GUM a obdivujte ikonický Chrám Vasila Blaženého. Projděte se kvetoucí Alexandrovskou zahradou a počkejte si na slavnostní střídání stráží u Hrobu neznámého vojína.

10:00 hod.

Zbytek dopoledne zasvěťte prohlídce Kremlu, hlavního symbolu ruského státu. Většina pozoruhodných budov uvnitř opevněného komplexu jsou ve skutečnosti kostely, které z velké části postavil v 15. století Ivan Veliký. Prohlédněte si pestrobarevné nástěnné malby v chrámu Uspenskij sobor, navštivte hrobku Ivana Hrozného v Archandělském chrámu a obdivujte úžasné ikony v Chrámu Zvěstování.

Poledne

Projděte se kolem obří Katedrály Krista Spasitele, která dominuje obzoru jihozápadně od Kremlu. Stalin nechal zničit původní stavbu z 19. století, která byla postavena na paměť vítězství nad Napoleonem. Dnešní okázalá náhrada byla postavena roku 1997 při příležitosti 850. výročí města Moskvy. Z katedrály vede pěší most přes řeku Moskvu, odkud se nabízí panoramatický výhled na kremelské věže a na samotnou katedrálu. Most končí v někdejší čokoládovně Rudý říjen, která byla přestavěna na luxusní loftové byty. V továrně dnes také sídlí Institut architektury, médií a designu Strelka, který pořádá přednášky, praktické vyučování, filmové projekce a koncerty.

14:00 hod.  

Na oběd se zatavte v hipsterském podniku Kvartira 44 („Byt 44“‘).  Útulná restaurace je pojmenovaná po adrese původního umístnění a vypadá jako starý moskevský byt, kde jsou stoly a židle namačkány v každém rohu a koutku. Je to reminiscence na sovětské období, kdy se nejlepší jídlo vařilo doma.

16:00 hod.  

Vyrazte do uměleckého parku Muzeon který je uměleckým muzeem a hodinou dějepisu v jednom. Tento působivý park začal jako sbírka sovětských soch poté, co byly v roce 1991 strženy z podstavců během vlny protisovětského cítění. Zdiskreditované ikony byly pak doplněny současným uměním, od hravého až po provokativní. Obří socha Petra Velikého (někdy nazývaného také „Petr Ošklivý“‘) shlíží na celou scénu ze svého stanoviště na břehu řeky Moskvy.

18:00 hod.

Přejděte ulici a vstupte do Gorky parku, jehož vchod označují barevné praporky a starý kolotoč. Projděte se zábavním parkem plným atrakcí, dejte si zmrzlinu nebo se svezte na ruském kole. Pak se přemístěte do podniku Chaikhana 1, což je salonek v uzbeckém stylu umístěný ve stanu plném polštářů. Zde si můžete dát ovocný nápoj nebo si zakouřit vodní dýmku.

20:00 hod.  

Jeden z nejúžasnějších zážitků v Moskvě stále představuje večer strávený ve Velkém divadle (Balšoj ťeatr), kde se v lesknoucím se šestiposchoďovém hledišti setkáte s elektrizující atmosférou. Zbytek večera pak můžete strávit v O2, střešním salonku v luxusním hotelu Ritz-Carlton. Zde zakončíte den s originálním drinkem a s 360° výhledem na Moskvu.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...