Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět

Přáli byste si získat potápěčský certifikát? S kombinací idylického prostředí a kvalitního potápěčského vybavení jsme zúžili výběr míst, kde je možné získat potápěčský certifikát různého stupně, a které sahají od Karibiku až po Maledivy.

Gili Trawangan, Gili ostrovy, Indonésie

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 1

Potápění: Indonésie se může chlubit naprostým vodním Babylonem – teplá čistá voda kolem Gili Trawangan (nedaleko Lomboku) je domovem více jak 3500 mořských druhů včetně žraloka spanilého, želv, trpasličích mořských koníků a barevných korálů.

Proč se učit zde: konkurence mezi zdejšími evropskými operátory (jako je Manta Dive a Blue Marlin) drží ceny kurzů na uzdě; ostrov je ideální také na šnorchlování.

Kdy jet: potápění na Gili Trawangan je možné po celý rok, i když se mnozí turisté raději vyhýbají období dešťů od listopadu do dubna.

Byron Bay, New South Wales, Austrálie

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 2

Potápění: skály Julian Rocks jen 2,5 km od břehu australského kontinentu představují jedno z nejlepších míst na potápění v Austrálii. Podobají se malým Galapágám s jejich mísením tropických proudů a chladnější vody kolem sopečného útesu a přitahují tak hojnost mořského života, jako jsou želvy, rejnoci, žraloci wobbegong a více jak 1000 druhů ryb.

Proč se učit zde: jižně od města Byronu je voda chladnější a město je přístupnější pro turisty s nižším rozpočtem oproti Velkému bariérovému útesu. S kurzy potápění si zde konkurují společnosti Byron Bay Dive Centre a Sundive.

Kdy jet: potápět se tu dá po celý rok; léto sem však přiláká žraloky leopardí a manty. Chladnější voda v zimě zase přivádí ohrožené žraloky písečné, zatímco keporaky tu lze běžně zahlédnout od května až do září.

Ko Tao, Thajsko

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 3

Potápění: Ko Tao nebylo roku 2004 zasaženo tsunami a je rovněž jedním z mála míst na Zemi, kde je možné při potápění zahlédnout žraloky obrovské (březen-duben) spolu s tropickými druhy ryb, žraloky spanilými, rejnoky a barakudami.

Proč se učit zde: na rozdíl od sousedního rušnějšího ostrova Ko Pha-Ngan je Ko Tao klidnější a zasvěcený potápění; pro nervozní nováčky jsou ideální klidná mělká místa, jako jsou tzv. Japonské zahrady. Než se přihlásíte, zjistěte si vybavení a zázemí pro potápění v centrech Ban’s a Scuba Junction.

Kdy jet: potápění zde probíhá po celý rok, v době od července do září je však nejlepší viditelnost. Některé půjčovny a zařízení jsou zavřeny v období dešťů v listopadu a prosinci.

Dahab, Rudé moře, Egypt

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 4

Potápění: klidný Dahab, kde nádherný porost korálů začíná už od pláže, nabízí úžasné možnosti potápění a pro zkušené potápěče je zde také podvodní „modrá díra“.

Proč se učit zde: Dahab působí méně chaoticky než hlavní egyptské potápěčské centrum  Šarm aš-Šajch ležící 90 km jižně odtud, je zde však slušná turistická infrastruktura a spousta půjčoven potápěčských potřeb: doporučuje se především Poseidon a Big Blue. Díky celoroční viditelnosti na 30 m je Rudé moře ideální i pro začátečníky.

Kdy jet: potápění je možné po celý rok, avšak většina turistů se raději vyhne největším vedrům v době od května do září.

Caye Caulker, Belize

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 5

Potápění: korálový útes Bariéra Belize předčí pouze australský Velký bariérový útes; navíc je vzdálen jen asi kilometr od Caye Caulker. Nabízí nespočet míst pro potápění se vším možným, od křehkých rohovitek až po majestátní korálové zahrady. K proslulé Velké modré díře (Great Blue Hole, zatopenému závrtu u pobřeží), se dostanete při jednodenním výletu z Caye Caulker, je však určena jen pro zkušené potápěče.

Proč se učit zde: ceny potápěčských kurzů na tomto idylickém karibském ostrově sice patří k nejvyšším ve Střední Americe, avšak potápění jednoznačně k nejlepším. Bližší informace dostanete v  centrech Frenchies a Belize Diving Services.

Kdy jet: potápění zde probíhá po celý rok, avšak ideální podmínky jsou v době kolem května.  Během období dešťů od prosince do dubna může být moře neklidné.

Utila, Islas de la Bahía, Honduras

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 6

Potápění: Utila je rájem baťůžkářů s přístupem k nejjižnějšímu výběžku úžasného Mezoamerického korálového útesu. Nadměrný rybolov tu zanechal sice stopu na hustotě mořského života, potápěčští nováčci si toho však nevšimnou.

Proč se učit zde: přestože je asi potápění lepší na sousedním Roatanu, kurzy v Utile jsou velmi výhodné: přihlaste se v centrech Underwater Vision nebo Utila Dive Centre. Na Roatanu stojí za návštěvu centrum Ocean Connections.

Kdy jet: potápění probíhá po celý rok, avšak stojí za to sem zavítat v březnu až dubnu nebo pak v září až prosinci, kdy je šance zahlédnout žraloky obrovské.

Santa Cruz, Galapágy, Ekvádor

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 7

Potápění: pozoruhodné souostroví Galapágy leží na soutoku tří oceánských proudů a nabízí skutečně unikátní potápěčské zážitky. Nenajdete zde sice mnoho korálů, zato přátelské žraloky kladivounovité, mořské lvouny, želvy, mořské leguány a rejnoky – a ti už postarají o Vaši zábavu.

Proč se učit zde: na Galapágách se nacházejí silné proudy a ledová voda, takže potápění zde je náročné. Avšak renomované společnosti poskytující vybavení, jako je Scuba Iguana či Macarron’s Scuba v Puerto Ayora na hlavním ostrově Santa Cruz, pořádají kurzy potápění na těch nejklidnějších místech. Až získáte certifikát, budete moct pozorovat žraloky na náročných místech Galapág, jako jsou skály Gordon Rocks.

Kdy jet: potápět se tu dá v podstatě po celý rok, avšak od ledna do května tu bývá nejlepší počasí, zvlášť pokud plánujete procestovat oblast.

Port Vila, Efaté, Vanuatu

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 8

Potápění: Port Vila se může pochlubit snadno přístupnými vraky spolu s úžasnými korálovými útesy, takže skýtá perfektní přípravu pro ty z Vás, kdo se po získání certifikátu chystají vypravit k náročnějším vrakům, jako je SS President Coolidge u Santo Island.

Proč se učit zde: ideální pro zájemce o potápění s časovým omezením, kdy ve Vile získají vybavení a kde centra Nautilus a Big Blue pořádají intenzivní kurzy trvající dva a půl dne (oproti obvyklým třem až čtyřem dnům). Je zde hojnost ubytování ve stylu letovisek, z nichž většina má vlastní vybavení na potápění.

Kdy jet: potápění zde probíhá po celý rok, avšak nejvíce návštěvníků sem zavítá v době od dubna do října, kdy je voda obzvlášť klidná a čistá.

Ostrovy Visayas, Filipíny

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 9

Potápění: Filipíny, které leží v centru „korálového trojúhelníku“, mají pravděpodobně nejvyšší koncentraci mořského života na celé Zemi; z toho jen mlžů, plžů a různých měkkýšů je asi 5000 druhů.

Proč se učit zde: ostrovy Visayas (centrální skupina Filipín) obklopené korálovými útesy jsou pro potápění přímo ideální. Na ostrově Negros Island nabízí přepychové letovisko Atmosphere Resort potápění k úžasnému útesu Apo, zatímco ti, kdo hledají něco dobrodružnějšího (a chtějí zahlédnout žraloky liščí/pelagické) by se měli vydat na ostrov Malapascua, kde mohou vyzkoušet centrum Evolution. Také ostrov Boracay se svými krásnými plážemi a snadným přístupem k potápění je oblíbený. Na Boracayi vyzkoušejte centrum Free Willy Diving.

Kdy jet: potápění zde probíhá po celý rok, avšak v suchém období od listopadu do června zde bývá nejteplejší voda a nejlepší viditelnost.

North Male Atoll, Maledivy

Tropické destinace, kde se můžete naučit potápět 10

Potápění: nejlépe prozkoumaná oblast Malediv, North Male Atoll, je prošpikovaný úžasnými místy na potápění. Korály jsou zde stále nepoškozené, a to i přes rozšiřující se používání bělidel, avšak hlavní atrakci zde představuje hojný tropický podmořský život podporovaný teplou vodou a vynikající viditelností. K oblíbeným místům patří např. Banana Reef, Kuda Haa a Manta Point.

Proč se učit zde: protože většina z letovisek nabízí výborné kurzy potápění, Vaše volba bude záviset především na ceně ubytování. Největší centrum potápění Kurudu Resort představuje dobrou volbu, avšak pokud hledáte raději samotu, zřejmě se Vám bude více líbit tropický ráj ve stylu Robinsona Crusoa v centru Gili Lankanfushi, které spolupracuje s Ocean Paradise Divers.

Kdy jet: je možné se sem vypravit kdykoli během roku, avšak nejlepší podmínky bývají od listopadu do dubna, kdy je moře klidné a oceánské proudy přilákají četné manty.

Co byste měli vědět ještě před začátkem kurzu potápění:

: PADI a SSI jsou dvě hlavní asociace udělující potápěčské certifikáty, které jsou uznávány celosvětově.

: Udělejte si průzkum: je důležité si zjistit, jestli Váš potenciální instruktor má oficiální licenci a že potápěčské vybavení, které nabízejí, odpovídá všem požadavkům. Pro případ nebezpečí si rovněž zjistěte, kde se nachází nejbližší dekompresní komora.

: Nedoporučuje se cestovat letadlem minimálně 24 hodin po (hloubkovém) potápění, abyste předešlí dekompresní nemoci.

: Zjistěte si, jestli k potápěčskému vybavení, které jste si vybrali, není nějaký návod či informace k dispozici online, abyste si je mohli nastudovat ještě před Vaší cestou, a pak jste měli více času na samotné potápění.

: Pátrejte po výhodné nabídce – mnohá centra (poskytovatelé a půjčovny potápěčských potřeb) nabízejí ubytování se slevou nebo dokonce zdarma, pokud se budete potápět s nimi.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...