Rodinná dovolená v Evropě

V Evropě najdete mnoho historických měst, památek a pozoruhodných míst, ty však nebývají hlavním cílem pro rodiny s dětmi. Vyberte si místo, které bude pro Vás nejvhodnější a kde Vaši potomci najdou to, co je zaujme: krásné hrady, lesy jako z pohádek bratří Grimmů, odlehlé ostrůvky, kde se rozléhají jen hlasy přírody nebo pláže, na kterých můžete stavět hrady z písku. A také mnoho dalšího.

Zde nabízíme 10 tipů na ideální místa pro rodinnou dovolenou.

Kent, Anglie, Velká Británie

Rodinná dovolená v Evropě 1

Kent, který bývá nazýván „zahradou Anglie“, v současnosti získává na popularitě. Nabízí totiž mnoho možností „cestování v čase“ i způsobů, jak zaujmout mysl dětí.  Vezměte si s sebou kyblík a lopatku a můžete si užít trochu retro zábavy na písčité pláži Broadstairs, anebo nasajte viktoriánskou atmosféru na místě, kde rád pobýval Charles Dickens. Umožněte svým dětem nahlédnout do středověku, když se budou procházet spletitými uličkami v srdci Sandwiche. Také je může nadchnout pohled na kanál La Manche, zatímco budete procházet po větrem bičovaných bílých útesech doverských.

Město Margate je od otevření galerie Turner Contemporary v roce 2011 stále na vzestupu a stává se oblastí pro bohaté, aniž by přitom ztratilo svoji jedinečnost. Navíc má své „eso v rukávu“ v podobě znovuotevřeného zábavního parku Dreamland. Zde najdete renovovanou dřevěnou horskou dráhou (nejstarší v Británii), Velké kolo, věžový tobogan z 20. let 20. století (helter skelter) nebo klasický kolotoč; je to prostě tradiční rodinná zábava v renovovaném hávu.

Hrabství Kerry, Irsko

Rodinná dovolená v Evropě 2

Tajemné ostrovy u rozeklaného skalnatého pobřeží, mlhou zahalené hory a jezera, hrady, opatství a další ruiny, které můžete prozkoumávat – není divu, že hrabství Kerry působí na představivost návštěvníků všeho věku. Ještě lepší je skutečnost, že oblíbený poloostrov Dingle Peninsula a turistický okruh Ring of Kerry, který je součástí většího Wild Atlantic Way, nabízí atrakce podél své trasy po každých pár kilometrech, takže udrží pozornost i těch, kdo jí jinak příliš nedisponují.

Tato divoká část Irska je ideální pro děti i rodiče, kteří mají smysl pro dobrodružství. Pokud ji navštívíte v letních měsících, můžete si vyzkoušet svůj smysl pro námořnictví při krátké plavbě trajektem na ostrov Great Blasket Island, anebo starší „námořníci“ se mohou vydat lodí na ostrovy Skellig. Divokou drsnou sílu Atlantického oceánu pak můžete obdivovat při jízdě na koni po pláži Rossbeigh Beach, anebo můžete zapsat své děti do kurzu surfování. Vydejte se na velkolepou cestu skrz Národní park Killarney, při které budete v Gap of Dunloe kombinovat plavbu lodí, chůzi, jízdu na kole a na poníkovi. A když už zde budete, nezapomeňte se podívat také na Fungieho, divokého delfína skákavého, který navštěvuje Dingle Harbour pravidelně už více jak 30 let!

Černý les, Německo

Rodinná dovolená v Evropě 3

V Černém lese najdete hojnost atrakcí a možností pro děti. Najdete zde nekonečné pěší stezky, dobře značené cyklistické trasy, městské pláže, mírné svahy na lyžování – to vše v oblasti v jihozápadním Německu.

Nemáte příliš vysoký rozpočet? Pak pro Vás bude výhodná karta hosta společnosti Konus (která je zaměřená na ekologickou turistiku), s níž získáte možnost cestovat zdarma místními autobusy a vlaky. Dostanete se s ní také do odlehlých míst s ubytováním na farmách, kde Vašim budíčkem budou jen bučící krávy. Vezměte děti do Tribergu, kde se nacházejí největší (podle Guinessovy knihy rekordů) kukačkové hodiny světa o velikosti domu,

Café Schäfer, která si dělá nárok na původní recept na „dort z Černého lesa“ a nejvyšší vodopád v Německu, kolem nějž dovádějí rezavé veverky. Na jiných místech zase najdete jezera, v nichž se můžete v horkých dnech zchladit, např. v lesích ukrytá jezera Titisee a Schluchsee. Nebo můžete zamířit na sever do údolí Kinzigtal s malebnými vesničkami, které vypadají jako z pohádky. Z poloviny roubené město Gengenbach je místem, kde byla filmována scéna z „Karlíka a továrny na čokoládu“, zatímco úhledné město Schiltach nabízí jízdu na zip line mezi korunami stromů.

Budapešť, Maďarsko

Rodinná dovolená v Evropě 4

Hlavní město Maďarska, proslulé svojí historií a nočním životem, je také pozoruhodně nakloněné rodinám s dětmi.

Začněte bazény a koupališti. Budapešť stojí na řadě horkých pramenů, proto se zde nachází mnoho krytých i venkovních bazénů a lázní. Dospělí si mohou ve vodě léčit své neduhy, zatímco malí se tu vydovádí do sytosti. Dětem se bude zřejmě nejvíce líbit zařízení na vytváření vln, které se nachází v bazénech Gellért a Széchenyi. Odpoledne si pak mohou utahané děti pochutnat na řadě moučníků, ovocných dortů a jiného sladkého pečiva. Dále můžete zavítat do zoo, do cirkusu (který je jediný stálý velký cirkus v Evropě), do loutkového divadla nebo na projížďku dětskou železnicí. Tu řídí téměř výhradně děti od 10 do 14 let a funguje po celý rok.

Vorarlbersko, Rakousko

Rodinná dovolená v Evropě 5

Arlbergské Alpy bývají často přehlíženy ve srovnání s tyrolskými svahy, což je škoda. Tuto oblast pokrývají vlnící se pastviny poseté lučními květinami s tichými údolími jako z knížky pro děti, a navíc představuje levnější možnost vedle dalších turisticky vytíženějších částí Rakouska.

Turistické kanceláře Vám mohou doporučit pěší stezky vhodné i pro děti a také zařídit ubytování na farmách, z nichž mnohé pořádají různé bezplatné aktivity, aby se děti zabavily: od výletů k vodopádům až třeba po řemeslné dílny.

Projeďte se kolem mlékáren v Bregenzerwaldu a luk s pasoucími se kravami na Käsestrasse, prohlédněte si obří fialové krávy v Bludenz na Festivalu čokolády Milka konajícím se vždy v červenci, anebo můžete dokonce adoptovat jednu z místních čtyřnohých krasavic v  Kräuterbauernhof Erath. Pak zamiřte na severozápad do Bregenze a svezte se lanovkou na vrcholek Pfänder vysoký 1064, odkud budete mít výhled na nepříliš vzdálené Alpy, a kde se setkáte s jelení zvěří, divokými prasaty, kozorožci a svišti. Bregenz leží na břehu Bodamského jezera, kde dobře značené cyklistické stezky zabíhají do sousedního Německa a do Švýcarska, a kde si můžete vypůjčit kajak v La Canoa.

Souostroví Alandy, Finsko

Rodinná dovolená v Evropě 6

U západního pobřeží Finska vytvářejí samosprávné švédsky mluvící ostrovy souostroví Aland, které je oblíbeným cílem, kam míří trajekty z Finska i Švédska, ve vzdálenějších zemích se však o něm téměř neví. Jako nejslunečnější místo v severní Evropě představují idylické útočiště s táhnoucími se plážemi (např. vynikající možnosti plavání a kempování jsou na pláži Degersand) a s možností příjemné jízdy na kole po rovném terénu podél zelených polí, skal z červené žuly a lesknoucího se moře.

Tři dny budete při mírném tempu potřebovat na zvládnutí 65 km dlouhé Poštovní silnice na kole, což byla poštovní trasa mezi Finskem a Švédskem v letech 1638 až 1895 táhnoucí se napříč souostrovím Aland, která míjí rovněž dvě z nejzajímavějších míst na ostrovech: hrad Kastelholms Slott ze 14. století stojící v malebné zátoce a ruiny ruské pevnosti Bomarsund zjizvené výstřely z děl. V největším městě kypícím životem, v Mariehamnu, děti potěší čtyřstěžňová obchodní loď Pommern zakotvená před moderním námořním muzeem Sjofartsmuseum, skluzavky, sauny a kryté i venkovní bazény s vodními tryskami ve vodním parku Mariebad.

Ibiza, Španělsko

Rodinná dovolená v Evropě 7

Megakluby na Ibize jsou legendární, avšak vrcholné období zdejší klubové scény v 80. a 90. letech už minulo, původní návštěvníci párty dospěli a dnes pokud sem zavítají, mají s sebou své vlastní potomky. A tak se stalo, že tento ostrov porostlý borovicemi dnes navštěvují především rodiny s dětmi.

Kryté pláže vhodné pro děti a příjemné zátoky jsou rozesety po celém pobřeží od Santa Eularia d’es Riu na východě až k  Portinatx na severním výběžku. Ostrov je nakloněn dětem, není problém si zde vybrat místo, kde si dáte oběd, a venkovský agroturismus (pobyty na farmách) ve vnitrozemí Ibizy představuje ideální příležitost pro děti se vydovádět. Uvolněné hippie tržiště a věžový tobogan ve městě Ibiza, jehož historické jádro patří k památkám UNESCO, pak pro ně budou dalšími atrakcemi. Klubová scéna na západním pobřeží v Sant Antoni de Portmany sice stále funguje a prosperuje, avšak většina ostrova dnes tančí v mírnějším rytmu.

Normandie, Francie

Rodinná dovolená v Evropě 8

Co se týče rodinných dovolených, Normandie nabízí možnosti pro aktivní dovolenou i pro únik na venkov či odpočinek na pláži. Milovníci adrenalinu mají v tomto koutě Francie opravdu velký výběr. Můžete se vydat na řeku v kajaku či kanoi v Eure, můžete si vyzkoušet své schopnosti lezení v korunách stromů v La Forêt des Elfes, anebo se vydat po jedné z mnoha zdejších koňských a turistických stezek a prohlédnout si krásy okolí. Cizokrajná zvířata si můžete prohlédnout v CERZA, což je zoo s vlastním miniaturním safari vláčkem, pak můžete společně bloudit v labyrintu u Caen nebo si vyzkoušet vzrušení a strach na atrakcích ve Festylandu, největším tematickém parku v Normandii.

Pokud zatoužíte po klidném místě na pobřeží, v oblasti najdete kilometry krásných pláží a letovisek vhodných na rodiny. A pokud byste chtěli něco netradičního, můžete se rozhodnout pro některou méně obvyklou možnost ubytování: třeba žít jako Tarzan ve stanu zavěšeném na stromě nebo vyhlížet piráty z výšky pevnosti z 19. století…

Skomer a Marloes Sands, Wales, Velká Británie

Rodinná dovolená v Evropě 9

Přestože není příliš známý, v mořské přírodní rezervaci u pobřeží Pembrokeshire nedaleko jihozápadního výběžku Walesu leží skalnatý ostrůvek Skomer, kde malé návštěvníky zaručeně uchvátí setkání s jeho obyvateli.

Hnízdí zde půl milionu ptáků (papuchalkové, alkouni, terejové, buřňáci, kormoráni, alky, rissy a jiní), kteří si evidentně nevšímajících lidské přítomnosti, zatímco tuleni kuželozubí, sviňuchy a delfíni brázdí moře kolem pobřeží. Můžete být mezi několika málo lidmi, kteří zde stráví noc, a budete mít ostrov v podstatě pro sebe; uslyšíte zde například sbor až 120 000 párů buřňáků navracejících se po setmění do svých hnízd.

Trajekt Dale Princess vyplouvá denně (kromě pondělí) z Martin’s Haven ve Walesu. Návštěvu ostrova je dobré spojit se dnem či dvěma na Marloes Sands, téměř dvoukilometrové pláži, která při přílivu vždy mizí pod vodou.

Bohinjské jezero, Slovinsko

Rodinná dovolená v Evropě 10

Bohinj není to jezero, které si většina lidí vybaví, když je řeč o Slovinsku (to je Bled s kostelem na ostrůvku, jak ho dobře známe z mnoha fotografií). Pokud se však rodiny vydají po cestě dále až k jezeru Bohinj, najdou zde ideální místo pro aktivní dovolenou.

Jezero Bohinj je obklopeno Julskými Alpami s mohutným vrcholem Triglavem, nejvyšším vrcholem Slovinska, takže zde budete mít nádherné výhledy. Děti plné energie zde najdou mít možnost jízdy na kajaku nebo na horských kolech, také pěších túr k vodopádům, jízd lanovkou a plavání. Všude tu dostanete pizzu a zmrzlinu, a také jízdné je zde cenově přijatelné. Vše je tu za příznivější ceny ve srovnání s jinými alpskými destinacemi v Evropě. V horách je nutné počítat s nižšími teplotami než na pobřeží a s nečekanými přeháňkami, avšak díky krytému vodnímu parku a snadné dopravě do Ljubljany nebude ani deštivý den představovat problém.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...