S národem Masajů sdílejí savanu Velké příkopové propadliny v jihozápadní Keni lvi, žirafy, zebry a gazely. Mnozí z těchto válečníků-pastevců se stále drží chovu dobytka, ovcí a koz, provádí prastaré rituály přechodu a žije v síti tradičních manyatt, chýší z klacků a hlíny.
Avšak časy se mění a náčelník Masajů Salaton Ole Ntutu věří, že nejlepší možností pro jeho kmen, který lpí na podstatě své kultury, je vědomě přijímat moderní svět místo toho, aby se jím nechal drtit. Ve své komunitě Maji Moto spustil vzdělávací a zdravotní program, programy ženských práv a ochrany prostředí, které jsou zčásti financovány Kulturním kempem Maji Moto Maasai, jenž přímo zve turisty k návštěvě a k poznání masajského života.
Nejlepším způsobem, jak pochopit Maji Moto a vztah těchto lidí k jejich zemi, je vydat se na pěší výlet s masajským průvodcem. Při výletě do kopců Loita Hills, které se zvedají hned za táborem pro turisty, se dozvíte, jak Masajové využívají praktickou každou rostlinu, kterou zde najdete. Příkladem je olkinyenyai, která pomáhá zažívání a přidává se do masových polévek, míza ze stromu osilalei, která se žvýká jako žvýkačka, anebo posvátný strom oreteti, využívaný pouze při modlitbě a pro obřadní účely. Když budete procházet po pláních Loita Plains, uvidíte mnoho různých divokých zvířat, od antilop a pakoní po slony, pštrosy a mnoho dalších. Masajové s sebou obvykle nosí oštěp pro případ, že by se setkali s dravými zvířaty. Kromě toho zde potkáte domorodé pastevce pečující o svůj dobytek; je mezi nimi také mnoho dětí.
Nedaleko od tábora pro turisty zřídil Salaton „vesnici vdov“ na podporu žen, které ztratily manžely a zůstaly bez peněz (a především bez dobytka). Vdovy žijí společně se svými dětmi ve skupině chatrčí jako jedna rodina a sdílejí společné stádo dobytka. Do své chatrče-manyatty zvou návštěvníky, předvádějí tradiční masajské písně a tance a ukazují výrobky určené na prodej; jsou to ručně vyráběné šperky z jemných korálků (navíc za velmi rozumné ceny a bez nátlaku, abyste koupili).
Zde také potkáváme otce mladého chlapce, který byl právě rituálně obřezán. Otec má na sobě rituální plášť z kozí kůže a pokrývku hlavy z korálků, vlasy pokryté posvátnou rudou hlinkou. Je to velmi významný den pro něj i jeho rodinu, kdy jeho syn přechází do další fáze života. Tradičně se obřezávají také masajské dívky, Salaton však aktivně bojuje za ukončení této praxe, která je zde na ústupu.
Mladí masajští bojovníci tradičně po dlouhá období žijí v divočině mimo chatrče. Salaton ukazuje hostům, co to obnáší: spaní v buši, kdy k jídlu si musí zabít kozu či ovci a upéct si ji nad ohněm. Jak přichází noc, nastává zpěv a tanec doprovázený konzumací spousty místního „piva“ vyráběného z fermentovaného medu a z rostlin aloe.
Někteří členové tábora slaví „válečnický výcvik“, jenž se spíše podobá vybíjené, jen místo gumového míče tu po sobě dvě družstva házejí zelenými tuhými listy divokého sisalu, co možná nejsilněji a nejrychleji. Každý přitom drží štít z malované kozí kůže na svoji ochranu a návštěvníci jsou zváni, aby se aktivně přidali. Kromě toho můžete samozřejmě házet i skutečným oštěpem a používat při tom strom jako terč.
Známá masajská rezervace Masai Mara National Reserve leží pouze 60 km od Maji Moto. Nejznámější je hřmotným přesunem pakoňů a dalších kopytníků, který probíhá mezi červencem a říjnem, avšak k návštěvě je vhodná kterákoli roční doba. Vlnící se savana je domovem 95 druhů savců, plazů a obojživelníků včetně nejproslulejších „velkých pěti“: lvů, slonů, leopardů, buvolů a nosorožců – takže působí jako kulisa z dokumentu National Geographic. Salaton Vám může přímo z Maji Moto zařídit safari výlet, a to od jednodenního až po vícedenní dobrodružství. Zážitek, kdy uvidíte divoká zvířata pohybovat se a lovit přímo v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelný. Tady po setmění gepardice se svými mláďaty stopuje svoji kořist…
Jak na to
Pokud si budete chtít rezervovat návštěvu, kontaktujte přímo Kulturní kemp Maji Moto Maasai (www.majimotomaasaicamp.com). Ubytování je v jednoduchých, ale pohodlných chýších se společnou suchou toaletou a sprchami s teplou pramenitou vodou. Náklady na osobu na noc činí 100 USD, kempování s vlastním vybavením pak 40 USD. Ceny zahrnují tři jídla denně, občerstvení a místní aktivity. Pouze safari výpravy do Masai Mara jsou za příplatek.