Hlavní atrakce turecké Antalye

Kaleiçi – staré město

Okrsek Kaleiçi podobající se labyrintu je jako stvořený k procházkám. Zrenovovaná nabílená osmanská sídla s červenými střechami lemují kamenné ulice, kde se dnes nachází spousta butikových hotelů, obchodů se suvenýry, galerií umění a restaurací. I když je to spíše o místo, kde se můžete těšit z prostředí starého světa, naleznete zde také spoustu menších turistických atrakcí. Hlavní náměstí Kale Kapısı má pevnostní bránu a kameny obloženou hodinovou věž, zatímco mešita Tekeli Mehmet Paşa z 18. století stojí za návštěvu kvůli úžasnému kachlovému interiéru. V ulici Hesapçı Sokak naleznete půvabný Kesik Minare („Ulomený minaret“). Zničen byl požárem v 19. století a je pozůstatkem budovy, která byla nejprve římský chrám, pak byzantský kostel a nakonec mešita.

Místo: Atatürk Caddesi

Starý přístav  

Antalijský starý přístav ležící v zákoutí mezi útesy je tvořen malebným shlukem butiků, příjemných kaváren, bazarů a pohupujících se jachet, které shlížejí na lesknoucí se Středozemní moře. Dnes má místo poklidnou atmosféru jachtařského centra, takže je těžké si představit, že se kdysi jednalo o hlavní hospodářské centrum Antalye. Od 2. století až do poloviny 20. století to byl hlavní přístav, kterým do města a okolní oblasti proudil obchod a prosperita. Dnes sem můžete přijít nakupovat a pak pozorovat západ slunce nad mořem, zatímco budete popíjet kávu. Anebo se vydat na moře na některé z výletních lodí, zaplavat si a natáhnout ručník na prázdné pláži.

Místo: Mermerli Sokak, Kaleiçi

Muzeum Antalye  

Pokud Vás zajímá turecká historie, nenechte si ujít návštěvu vynikajícího Muzea Antalye. Zdejší fantastické expozice představují nejlepší objevy z nalezišť na celém tureckém pobřeží. Navíc je jeho sbírka uspořádána ukázkovým způsobem, takže usnadňuje pochopení bohaté a poměrně komplikované historie Turecka. Velká archeologická sekce nabízí expozice od doby bronzové až po byzantskou s důrazem především na ruiny v okolní oblasti. Pokud budete mít málo času, zamiřte rovnou do galerií s mozaikami ze starověkého města Seleukeia/Pamfýlie, s expozicí stříbra z Aspendosu a se sochami božstev z Perge.

Místo: Konyaaltı Caddesi; oficiální stránky: www.antalya-ws.com/english/museum

Yivli Minare – Rýhovaný minaret  

Nejtypičtější stavbou Antalye je Yivli Minare (Rýhovaný minaret), který nechal postavit seldžucký sultán Alaeddin Keykubad (1219-36). Minaret je typickým příkladem seldžucké architektury se hranatou základnou, osmistrannou dolní částí a samotnou rýhovanou věží nahoře s galerií. Přilehlá mešita z 14. století je dodnes v provozu. Minaret se nachází hned vedle vstupu z hlavního náměstí (Kale) do starého města. Naproti něj stojí zvonice z osmanského období a opodál hrobky pocházející ze 14. století.

Místo: Cumhuriyet Caddesi

Hadriánova brána

Hadriánova brána je jedna z hlavních – a přitom nejpozoruhodnější – vstupních bran do okrsku Kaleiçi. Dochovaly se značné úseky helénistických a římských městských hradeb na východní straně starého města, přičemž Hadriánova brána je nejzajímavější součást. Impozantní mramorová brána postavená na počest návštěvy císaře Hadriána v roce 130 n.l. má tři oblouky, dvě věže a bohatou sochařskou výzdobu. Když budete branou procházet, podívejte se nahoru na strop, kde spatříte nejlépe zachovalou sochařskou práci.

Místo: Atatürk Caddesi

Hıdırlık Kalesi – římská pevnost  

Mohutná válcovitá věž vysoká 14 m postavená ve 2. století shlíží z výšky na starý přístav nad okrajem parku Karaalioǧlu. Nikdo neví přesně, jaký měla účel, ale většina odborníků souhlasí, že fungovala jako strážní věž či maják nad rušným přístavem. Dnes představuje skvělé místo pro pozorování západu slunce a celkový panoramický výhled na starý přístav. Park samotný je oblíbeným místem pro požádání pikniků a představuje tiché útočiště plné květin z ruchu v ulicích města. Můžete sem zamířit za soumraku spolu s místními na večerní procházku. Pokud se pak budete potřebovat občerstvit, poblíž se nacházejí vynikající kavárny.

Místo: Karaalioǧlu Park, Kaleiçi

Aspendos – ruiny starověkého města  

Hlavním důvodem, proč milovníci historie navštěvují Antalyi, je touha podniknout výlet do Aspendosu. Jedná se o archeologickou lokalitu s římským divadlem, které má být nejlépe zachovalé na světě, a je jednou z předních turistických atrakcí Turecka. Doba slávy největší velkolepého antického města byla ve 2. a 3. stol.n.l., kdy byla postavena většina staveb, jejichž ruiny tu dnes spatříte. Kromě divadla, které bylo plně zrekonstruováno a pojme 15 000 sedících diváků, je většina ostatních částí lokality v ruinách a zaujme zřejmě jen nejnadšenější milovníky historie.

Místo: 47 km východně od Antalye

Termessos – ruiny starověkého města   

Aspendos je sice turisticky nejproslulejší, avšak Termessos ho předčí svojí atmosférou. Ani Řekům, ani Římanům se nepodařilo zkrotit bojovné obyvatele Pisidie, kteří divoce bránili svoji nezávislost ze svého horského sídla Termessosu. Dobře zachovalé zbytky starověkého města leží rozházené na skalnatém svahu kopce s fantastickými výhledy na okolní krajinu. Pokud si místo budete chtít dobře prohlédnout, obujte si pevné boty a vezměte spoustu vody. Obzvlášť působivá je ulice se sloupořadím a horní agora, všimněte si však také divadla, odkud budete mít surrealisticky krásný výhled na vrcholky pohoří Taurus.

Místo: 34 km severozápadně od Antalye

Perge – ruiny starověkého města    

Perge s rozlehlým stadionem plným suti, napůl zničenými chrámy a obrovskou agorou se sloupořadím je prodchnuto atmosférou dávné slávy. Někdejší metropole starověké oblasti Pamfýlie, která vzkvétala pod nejprve řeckou a pak římskou vládou. Zdejší ruiny nejsou tak dobře zachovalé jako ty na tureckém Tyrkysovém pobřeží, díky tomu ale také přitahují menší davy návštěvníků; proto si zde v klidu můžete prohlédnout dlouhou ulici se sloupořadím a napůl zřícené chrámy. Obzvlášť zajímavé jsou římské lázně, helénistická brána a akropole.

Místo: 17 km východně od Antalye

Olympus, Çıralı a Chimaera

Dvojice vesnic Olympus a Çıralı leží na krásném pobřeží nedaleko zarostlých ruin starověkého lýkijského města Olympus. Kromě ruin zde k proslulým atrakcím patří tzv. chiméra (Chimaera), přírodní „věčný plamen“, který vyšlehává ze skály nad vesnici. Olympus je zase oblíbená destinace baťůžkářů a proslulá svým rušným životem po setmění, zatímco Çıralı je poklidnější a znamená hlavně relaxaci na pláži. Obě vesnice jsou skvělým místem pro ty, kdo hledají dovolenou na pláži mimo účelově postavená velká turistická letoviska v zemi.

Místo: 84 km jihozápadně od Antalye

Krasové prameny

Skalnatá krajina kolem Antalye je bohatá na krasové prameny, závrty a vodopády. Vápencové usazeniny z pramenů se zde hromadily 1,5-2 mil. let, až vznikly rozsáhlé travertinové terasy podobné těm slavnějším v Pamukkale. V Kirkgöz a Pınarbası (severozápadně od Antalye) můžete spatřit prameny a závrty, zatímco vodopády Düden (Düdenbası) se řítí úzkou soutěskou. Obdivovat přitom můžete horní vodopád (Düdenbası Selalesi) a dolní vodopád (Düden Çayı), přičemž výlet sem představuje příjemný odpočinek po přesycení památkami a historickými atrakcemi v Antalyi.  

Místo: 35 km severně od Antalye

Karain Magarası – jeskyně

Karain Magarasi nedaleko Döşemealtı byla osídlena pravěkými lidmi a poskytla nálezy o období nejstaršího a středního paleolitu; ke zdejším vykopávkám patří kosti a zuby neolitických lidí. Některé nálezy jsou k vidění v malém, ale velmi komplexním muzeu na místě. Široké klenuté kaverny navíc skýtají dobré podmínky pro nenáročný průzkum jeskyní a jsou oblíbeným cílem místních rodin, které sem podnikají výlety z města. Proto se sem snažte přijít během týdne (v pracovních dnech), kdy je zde méně rušno. Když si pronajmete auto, návštěva jeskyně a muzea spolu s krasovými prameny o něco dále na sever představuje skvělý program na jednodenní výlet.

Místo: 27 km severozápadně od Antalye

Phaselis – ruiny starověkého města  

Starý lýkijský přístav Phaselis je místem, kde Alexandr Veliký v roce 334 př.n.l. zřídil svůj zimní tábor. Spatřit zde můžete zbytky divadla, akvaduktu, chrámů, ulice se sloupořadím a Hadriánovu bránu postavenou v roce 114 n.l.. Poloha města na pobřeží je velmi krásná a muzeum vystavuje zdejší vykopávky. Pokud budete mít dostatek času, pár kilometrů před lokalitou Phaselis naleznete lanovku Olympos Teleferik , která Vás odveze kolem úbočí hory Tahtali Dağı až na vrchol (2275 m), odkud budete mít panoramický výhled na pobřeží.

Místo: 60 km jihozápadně od Antalye

Kocain Mağarası – jeskyně

Kocain Mağarası leží ukryta hluboko v krasových horách regionu. Jeskyni dlouhou 600 m jako první prozkoumával profesor Kökten, jehož nálezy dokázaly, že byla osídlená v pravěku. U vchodu se nachází obrovská římská cisterna, a také stopy velmi raného sídla. Dutina jeskyně je kolosální a může se chlubit obřími stalagmity, které mají podivné a ztřeštěné tvary. Pokud si budete chtít jeskyni prohlédnout, vezměte si baterku a pevné boty, protože zde bývá kluzko.

Adresa: 45 km severně od Antalye

Kde se ubytovat

Pokud budete v Antalyi poprvé, nejvhodnější místo, kde se ubytovat, bude záviset na tom, co si budete chtít prohlédnout. Pokud je Vaším hlavním cílem poznávat historické památky města, udělejte si základnu ve starém městě Kaleiçi. Pokud však dáváte přednost slunci, písku a moři, skvělou základnu představuje pobřežní třída Lara s luxusními letovisky all inclusive. Staré město je odtud vzdáleno asi 30 minut autem, což snadno umožňuje půldenní či jednodenní výlet. Zde uvádíme některé hotely s dobrým hodnocením.

  •         luxusní hotely: na pláži v okrsku Lara se nachází okázalý Mardan Palace, který nadchne hosty svými osmanskými akcenty, bazénem v palácovém stylu a luxusními pokoji a apartmány, zatímco na malé hosty zde čekají dětské lázně; také v okrsku Lara, ale dále od hlavní ulice, se nachází cenově dostupnější hotel Barut Lara s poklidnou atmosférou a soukromím na rozlehlém pozemku posetém palmami, s dětským klubem, pláží a působivým sportovním zařízením; je ideální pro rodiny s dětmi, přičemž lázně s wellness centrem se postarají o trochu hýčkání; luxusní prostředí Lary pokračuje v IC Hotels Residence, který skýtá svým hostů ubytování v honosných vilách v současném stylu, se soukromým bazénem a s přístřešky s doškovou střechou umístěnými kolem pláže
  •         hotely střední třídy: na oblázkové pláži v okrsku Lara asi 35 minut po silnici směrem ke starému městu se nachází Liberty Hotels Lara, letovisko all inclusive vhodné pro rodiny s dětmi nabízející současný styl interiérů; nedaleký all inclusive Hotel Delphin Palace skýtá podobné zařízení vhodné pro rodiny s dětmi, ale vyzařuje jiný dojem: jeho výzdoba je elegantní a zdobná; pro ty, kdo chtějí bydlet v samém srdci starého města, je zde Eski Masal Hotel, vstřícné butikové zařízení s bazénem ve dvoře, vzdálené jen kousek pěšky od malé pláže
  •         ekonomické hotely: ve starém městě nedaleko přístavu stojí velmi čistý Hotel Frankfurt s malým bazénem a s parkováním zdarma pouze 8 minut pěšky od Hadriánovy brány, zatímco domácký Hadrian Gate Hotel se skvělou hodnotou je vzdálen jen 100 m od této památky; rovněž v srdci starého města jen 5 minut chůze od pláže se nachází oblíbený Bacchus Hostel, jehož horní terasa skýtá nádherné výhledy na moře.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...