Sandy zabila padesát lidí, New York je zcela odříznutý

Bouře Sandy, které postupuje přes vnitrozemí USA směrem ke Kanadě, postupně slábne. Chicagu nehrozí newyorská katastrofa. Podle listu Washington Post si ale vyžádala už padesát obětí, z nichž osmnáct zahynulo v New Yorku. Město zůstává ochromené, část Manhattanu je stále pod vodou, část metropole je a bude bez proudu, nefunguje doprava, mobilní sítě mají výpadky.

Americký prezident, který vyhlásil New York a New Jersey oblastí rozsáhlé katastrofy, slíbil pomoc. „Uděláme vše, aby se zdroje dostaly k vám,“ řekl Barack Obama, který vyhlásil dva státy za oblasti přírodní katastrofy mimořádného rozsahu. Jedním je New Yorku. Obama současně varoval. „Katastrofa neskončila “

„Během temnoty bouře jsme myslí také viděli, co je v USA nejjasnější,“ dodal prezident. Narážel na úspěšné evakuace nemocnic i záchranu lidí při požáru v newyorské čtvrti Queens, kde shořelo 80 domů.

Vlny zničily příjezd ke starému mostu přes řeku Inlet v Delaware. Nový v pozadí přežil.

Vlny zničily příjezd ke starému mostu přes řeku Inlet v Delaware. Nový v pozadí přežil.

FOTO: ČTK/AP

Prezident během středy navštíví postižené oblasti. Zrušil i předvolební kampaň v klíčovém státě Ohio, který může rozhodnout příští úterý o výsledku voleb.

Manhattan je bez proudu.

Manhattan je bez proudu.

FOTO: ČTK/AP

Katastrofa v New Yorku

Situace v postižených oblastech je stále kritická. Bez elektřiny je přes osm miliónů lidí v sedmnácti státech unie včetně Michiganu. Dva milióny jsou bez elektřiny v New Yorku. Jindy zářící Manhattan je z větší části temný. Dodávky elektrického proudu se nepodaří obnovit dříve než na konci týdne, tedy zřejmě až během víkendu.

Zaplavený Manhattan.

Zaplavený Manhattan.

FOTO: Adrees Latif, Reuters

Manhattan mezi 14. ulicí u parku Battery až po 48. je bez proudu. Obchody jsou poničené, popsal zpravodaj DPA. Lidé jsou odkázáni na telefonní budky, mobilní síť vypadává. Pevné linky fungují lépe, i když je poničeno několik kabelů.

Manhattan je bez proudu.

Manhattan je bez proudu.

FOTO: ČTK/AP

Největší škody jsou v New Yorku, jehož starosta Michale Bloomberg řekl: „Příroda je strašlivě silná, mnohem víc než my.“ Zaplaveno je sedm tunelů metra mezi Brooklynem a Manhattanem. Asi 40 ulic na Dolním Manhattanu je stále pod vodou. Doprava nefunguje.

Ve městě je přitom běžně každý den podniknuto 8,3 miliónu cest autobusem, metrem nebo příměstskou dráhou.

Poničená silnice a sloupy elektrického vedení na ostrově Seaside Heights.

Poničená silnice a sloupy elektrického vedení na ostrově Seaside Heights.

FOTO: ČTK/AP

Americké ministerstvo dopravy poskytlo New Yorku na obnovu dopravní infrastruktury okamžitou pomoc deset miliónů dolarů (193 miliónů korun). Peníze by měly posloužit především k opravě mostů a tunelů metra poškozených bouří.

Pomalý návrat k normálu

Provozovatel železnice Amtrak obnoví spojení vedoucí podél pobřeží od New Jersey na jih, provoz se vrátí také na tratě mezi Bostonem a Portlandem ve státu Maine. New York ale zůstane od železniční sítě nadále odříznutý, protože voda zaplavila tunely vedoucí do města. Spojení mezi New Jersey a New Yorkem nebude fungovat nejméně týden.

Vozidlo záchranářů přijíždí do newjerseyského Little Ferry.

Vozidlo záchranářů přijíždí do newjerseyského Little Ferry.

FOTO: ČTK/AP

Ve středu ráno místního času však obnoví provoz newyorské mezinárodní letiště J. F. Kennedyho a letiště Newark v sousedním New Jersey, budou ale fungovat pouze omezeně. Další newyorské letiště La Guardia zatím zůstane zavřené.

Otevřít by se ve středu měla také newyorská burza. Naopak školy v nejlidnatějším městě USA zůstanou zavřené, což postihne asi milión dětí.

Zaplavená ranvej na letišti Teterboro ve státě New York.

Zaplavená ranveje na letišti Teterboro ve státě New York.

FOTO: ČTK/AP

Zrušeno bylo 18 000 letů. Kromě newyorských byla uzavřena letiště ve Washingtonu, Bostonu a dalších městech na severovýchodě USA. Pod vodou byly ranveje, ale také příjezdové cesty, zejména mimoúrovňové křižovatky. Zničena byla čtvrtina z vysílačů mobilního signálu v desíti státech USA. Další fungují jen díky generátorům.

Bouře nadále postupuje americkým vnitrozemím, mimo jiné přinesla vánici do Západní Virginie. Místy jsou závěje hluboké metr.

Zdroj: Novinky.cz

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...