Bouře Sandy poškodila sídlo OSN

Bouře Sandy, která začátkem týdne zasáhla a pustošila východ Spojených států, způsobila bezprecedentní škody i v sídle OSN v New Yorku. S odvoláním na představitele světové organizace to uvedly zahraniční agentury.

Hurikán způsobil v budově OSN požár a také zaplavil suterén sídla. To bylo do čtvrtka tři dny uzavřeno. Vichry také strhly umělohmotnou plachtu, která chránila klenbu budovy Valného shromáždění. Škody podle představitelů narušily komunikační a další infrastruktury.

„Ale přes veškeré těžkosti, všechny zásadní činnosti OSN pokračovaly. Kontakty s mírovými misemi ve světě byly udrženy. Sídlo OSN bylo opět otevřeno a mělo by brzy fungovat naplno,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne místního času mluvčí organizace Martin Nesirky.

Bouře Sandy si ve Spojených státech vyžádala kromě ohromných škod nejméně 96 mrtvých lidí, především vNew Yorku. V Karibiku předtím zabila nejméně 69 osob. Ve čtvrtek se rozpadla nad pevninou. [celá zpráva]

Místní meteorologové varují, že v době nadcházejících prezidentských voleb v USA 6. listopadu by americké východní pobřeží mohla ohrožovat další bouře.

Zdroj: ČTK

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...