Dovolená ve Španělsku

Španělsko-budovyLetadlo přistává na jednom z letišť v zemi, které je královstvím, pyšní se velkou historií, tancem, skvělým vínem, rozmanitou kulturou a velkým počtem slunečných dnů. Vítejte ve Španělsku

Španělsko zaujímá většinu Pyrenejského poloostrova se sousedním Portugalskem. Navíc keŠpanělsku patří mnoho ostrovů, jako jsou Kanárské ostrovy, Mallorca,Ibiza, Fuerteventura a další. Španělština, úřední jazyk Španělů se používá i daleko od Španělska, téměř v celé Jižní Americe a v Mexiku. Je tak třetím nejrozšířenějším jazykem na světě. Kromě španělštiny se zde ještě mluví katalánsky, galícijsky a baskicky v regionálních oblastech.

Španělsko, oficiálním názvem Reino de España, je královstvím. S rozlohou 504 782 km² patří k velkým státům Evropy. Žije zde více jak 42 milionů obyvatel a hlavní město Madrid má více jak 3 miliony obyvatel. Další velká a významná města jsou Barcelona, Murcía, Cádiz, Sevilla, Granada a další.

Proč letět do Španělska? Pod slovem Španělsko si většina lidí představí moře, slunce, flamenco, corridu, fiesty, Dona Quijota a jiné pojmy. To vše Španělsko nabízí. Nádherné pláže v oblasti Costa Brava (Divoké pobřeží) a Costadel Sol (Slunečné pobřeží), Kanárské ostrovy a další oblasti nabízí krásné pláže a mnoho slunečných dní v roce. Podnebí je velmi teplé, ale v pohoří Sierra Nevada je typické horské počasí po celý rok. Dále Španělsko nabídne vynikající kuchyni – vynechat španělská
vína, klasická jídla jako je tortilla či escaribada, mnohé pokrmy z oliv a mořských plodů, je hříchem. Není nic lepšího, než v létě ve venkovní zahrádce vychutnat čerstvé jídlo a zapít jej…třeba vyhlášenou Sangrií či jiným vynikajícím vínem.

Let do Španělska také není příliš dlouhý a za pár hodin se ocitneme v duchu tance a hudby. Kultura, historie a hudba je velice úzce protkána. Postavy jako Don Quijot, Picasso, AntoníoGaudí a mnozí jiní neodmyslitelně patří k duchu Španělska. Jak říkají Španělé – vamos a bailar, neboli pojďme tančit, hudba často přímo vyzývá k ohnivému tanci. V uličkách měst a letovisek je spousta restaurací, barů s živou hudbou zábavou. Na druhou stranu, navštívíme-li vesničky ve vnitrozemí, nejspíše vás také vyzvou k tanci, ale lidovému. Folklor se zde stále udržuje v plné míře. Kdo zná pouze jméno Juanes ze současné popové hudby, ochuzuje se o pestrou španělskou kulturu, v níž se odráží také vliv indiánských tradic a dob kolonizace.

Sol y mar – slunce a moře. Španělsko je častým cílem turistů, má mnoho nádherných pláží. Nabídne vždy něco pro klidnější i živou dovolenou. Navíc na jihu Španělska je to blízko do Maroka, což je zcela jiný svět. Některé pokrmy mají i arabské příchutě.

Španělé často a rádi slaví. Nejrůznější oslavy (fiesty) se konají po celý rok. Nejznámější je asi rajčatová bitva a corrida, býčí zápasy, které osobně nemusím. Na rozdíl od portugalské corridy vyhrává nevinný poražený býk. Jinak oslavy jsou po celém království a odráží místní tradice.

Takže vzhůru vyrazit do španělského království, svou rozlohou a rozmanitostí má co nabídnout a například na Kanárských ostrovech se dá koupat po celý rok. Španělsko je zemí slunce, moře, tradic, tance a hudby a samozřejmě to vše se odráží v duchu celé země a obyvatel, kteří jsou „jižansky“ temperamentní Vamos – pojďme. Pojďme se tam podívat naživo, stojí to za ten zážitek.

zp8497586rq

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...