Černá Hora – malá země velkých kontrastů

Černá Hora je pro turisty

nepříliš známou a navštěvovanou destinací a je to škoda. Tento malý stát, daleko menší rozlohy než Česká republika, má mnoho co nabídnout. Od pestré černohorské kuchyně, skvělých vín, pláže i turistiku. Jediným problémem může být domluva, mimo města to může být oříšek bez znalosti srbštiny a azbuky.

Černá Hora (Montenegro) se svou rozlohou 13800 km2 nabízí na malé ploše mnoho. Hlavním městem je Podgorica se 120000 obyvateli z celkových necelých 700000. Na jedné straně vysoké hory a nedotčená příroda, turistu osloví i Jadranské moře a starobylá města a poklidný život na vesničkách. Nepochybně také Černá Hora osloví kvalitními víny a rozmanitostí místní kuchyně, kde se mísí vliv chorvatské kuchyně a dalších okolních států. Dovolená v Černé Hoře může mít ráz turistický či pobytový s odpočinkem u moře v letiscích okolo Budvy a Sutomore. Malá země plná kontrastů – pláže, moře, hory i památky.

Co se týče domluvy, může nastat problém v odlehlejších částech země mimo turistická letoviska, takže plánujete-li navštívit vesničky na horách, základní znalost stbštiny a azbuky doporučujeme, dovolená se tak pro vás stane příjemnější. Také počítejte s tím, že přímých letů a spoje do země není tolik a často je nutné přes Chorvatsko. Proti Chorvatsku má Černá Hora poklidnější ráz v duchu starých městeček a své si zde najdou všichni.

Ač je Černá Hora malou zemí, nabízí pro každého něco. Od hor, starobylých měst až po pláže v oblasti na jihu země. Jadran není jen Chorvatsko, ale i Černá Hora nabídne kvalitní služby a koupání. Je obklopena Bosnou a Srbskem, což může zavánět nebezpečím, ale obecně je Černá Hora bezpečná a lidé velmi pohostinní a ochotní. Město Ulcinj také známé bohatým nočním životem a nejdelší 13 km dlouhou pláží. Z nejvýznamnějších míst jmenujme Kotor, Sutomore, Budva, Ulcinj, Bar a mnohá další. Smutnou éru válek a konfliktů bohužel v Černé Hoře potkáme jako připomínku poměrně často, architektura a styl života je balkánský.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...