Bhútán – tajemné izolované království

Jedna ze zaostalých zemí na jihu Asie, obklopená nejlidnatější zemí světa Čínou, pěstování chilli

papriček na horách a špatně přístupný terén díky vysokým horám. Takto nastavuje svou tvář Bhútán, malé izolované království. Přesto stojí za to se vypravit až sem, do země Himalájí. Hlavním město Thimbú má asi 70000 obyvatel z celkových asi 1600000, jinak se žije především v horských obydlích a izolovaných vesnicích. Rozloha země je 47000 km2, asi polovina ČR.

Bhútán je ráj klidu a Bhútánci jsou šťastný národ, nebo aspoň to tvrdí, že štěstí se dá měřit. Rád klidu a vysokohorské turistiky. Proč se trmácet až sem do štítů hor? Bhútán přes svou izolaci a zaostalost nabízí i příjemnou tvář. Tou je pohostinnost lidí a štěstí. Žije se tradičním způsobem a nedílknou součástí života je chov zvířat a pěstování rostlin, například chilli papriček, které jsou proslavené. Dále se pěstuje rýže, kukuřice, proso a luštěniny. Sousedství s Bangladéšem, jednou z nejchudších zemí světa umocňuje izolaci, naopak výhoda je sousedství s Čínou. Představitelem království je Dračí král. Stejně jako dějiny Bhútánu jsou zahaleny tajemství, celá země je tajemná a enzískává si příliš turistů. Výhodou je klid, hory a ničím nerušená příroda. Ve městech, kterých moc není, žije asi pouze desetina obyvatel. V horách lze potkat divokou zvěř, kozy tahr, jaky, tygry a divoké slony. To skýtá nebezpečí, ale zároveň fantastickou podívanou na ryzí přírodu. Hmaláje skýtají mnoho podívané, Bhútán otevírá jejich ryzí krásu. Stejně jako opuštěná venkovská obydlí. Zřetelné jsou vlivy Číny nejen na architektonický styl.

Co se týče jazyka, nepředpokládáme, že hodně lidí ovládá místní jazyk dzongkha, což je forma tibetštiny. S angličtinou mimo města nepochodíte. Nespoléhejte ani na kvalitní mobilní pokrytí, výlety do hor doporučuji ve skupinách. Za to se vám Bhútán odmění ryzí přírodou, klidem a pohostinnými přátelskými lidmi, kteří si váží života vzhledem k podmínkám uprostřed největší horské soustavy světa. Tibetské vlivy jsou znát na náboženství, kultuře třepetající se barevných praporků, klášterů a velkou koncentrací mnichů.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...