Hlavní atrakce Japonska

Hora Fudži  

Nepochybně nejznámější symbol Japonska, majestátní hora Fudži (Fudži-san), je zároveň nejvyšší vrchol v zemi, který se tyčí do výšky 3776 m nad převážně plochou krajinou na jihu a východě ostrova, takže horu můžete vidět až z Tokia vzdáleného více jak 100 km. Fudži byla po celá staletí vychvalována v umění a literatuře a dnes je považována za nejvýznamnější ikonu země, která se v roce 2013 dostala pod ochranu UNESCO. Hora je součástí NP Fudži-Hakone-Izu a každé léto na ni vystoupí více jak milion lidí; pro Japonce je to pouť, která vyvrcholí pozorováním východu slunce z vrcholu. Někteří sice podnikají svůj výstup už od základny (úpatí) hory, většina lezců však dnes začíná nad polovinou trasy od 5. zastávky, výsledkem čehož je lépe zvládnutelný výstup trvající asi 6 hodin. Mnoha lidem však stačí se na horu dívat z dálky nebo z pohodlí rychlovlaku, aby si mohli říct: „byl jsem tam.“                    

Císařské Tokio

Neznámější památkou Tokia je Císařský palác s krásnými parky ze 17. století ohrazenými zdmi a příkopy, který si při návštěvě metropole nesmíte nechat ujít. Nenechte se odradit skutečností, že většina paláce je veřejnosti nepřístupná (protože ji dodnes obývá rodina císaře), protože mnoho k vidění budete mít jen při procházkách areálem. Kromě krásných pohledů na palác s různých míst v okolním parku, včetně známého mostu Nijubashi (nazývaného „Dvojitý most“ kvůli odrazu ve vodě), mohou se návštěvníci vydat do Východní zahrady císařského paláce (Kōkyo Higashi-gyoen), která je jako jedna z mála částí přístupná veřejnosti. Další významnou atrakcí pro návštěvníky Tokia je nákupní okrsek Ginza, kde se nachází divadlo Kabuki-za s představeními Kabuki, a také divadlo Shimbashi Enbujo s tradičními tanci Azuma-odori a loutkovými představeními Bunraku.

Památný park v Hirošimě

O atomovém bombardování Hirošimy v srpnu 1945 jistě není třeba říkat více, ale můžete se zde dozvědět mnoho o obrovském úsilí města připomínat oběti této katastrofy a především stát se symbolem trvalého míru. Památný park v Hirošimě (Hiroshima Heiwa Kinen Kōen), který navštíví více jak milion lidí ročně, často z jiných kontinentů, leží v epicentru atomového výbuchu v tehdejší rušné části města a zahrnuje řadu významných památníků, památek a muzeí souvisejících s událostí. Kromě pozemků a zahrad s kvetoucími sakurami patří k hlavním pamětihodnostem Muzeum a památník míru s řadou expozic na téma světového míru, Pamětní kenotaf a Plamen míru a Atom Bomb Dome, což jsou ruiny správní budovy v centru exploze.

Historické Kjóto  

K nejnavštěvovanějším japonským městům patří Kjóto, které jako jedno z málo velkých měst bylo ušetřeno ničení za II. světové války. Město přiláká ročně více jak 10 mil. návštěvníků, kteří si prohlížejí jeho staré ulice s architekturou, která zůstala z velké části nezměněná od doby, kdy zde sídlila císařská rodina. Město bylo po více jak tisíc let nejvýznamnějším kulturním centrem země, což je dnes patrné v podobě mnoha muzeí a galerií, které jsou plné cenných skulptur, maleb a dalších uměleckých prací. K nejkrásnější buddhistické architektuře Kjóta patří řada dobře zachovalých chrámů, z nichž 30 je stále funkčních, a také významné stavby, jako je Zlatý pavilon Kinkakudži ze 14. století se svým nádherným pozlaceným exteriérem. Nenechte si ujít návštěvu Hradu Nidžó, pevnosti ze 17. století, která si uchovala své původní obvodové zdi, věže a příkop, krásné brány a palác se skvělou výzdobou interiéru. Za návštěvu stojí rovněž původní Císařský palác v Kjótu (Kyoto-gosho) postavený v roce 794 n.l., jedna z nejnavštěvovanějších historických lokalit ve městě. Návštěva Kjóta by nebyla kompletní bez procházky bambusovým hájem Arashiyama, krásnou lokalitou s vysokým bambusem vzdálená jen pár minut chůze od centra města.

Ostrovní svatyně Icukušima   

Jen kousek trajektem od Hirošimy se nachází ostrov Miyajima, který je ve světě známý jako Ostrov se svatyní. Ostrov o rozloze 30 km² ležící v zátoce u Hirošimy je známý díky svatyni Icukušima, šintoistickému chrámu zasvěcenému dcerám boha větru Susanoo. Většina jeho budov pochází z 8. století a zvedá se z vody, kde stojí pouze na pilířích. Příliv vyvolává úžasný dojem, kdy tyto stavby – včetně nejznámější Velké plovoucí brány (O-Torii) – vypadají, jakoby pluly na vodě. Vzájemně jsou propojeny chodníky a mosty a představují skvělou atrakci, především jeho velké sály, jako je nádherný Hlavní sál (Honden), Sál obětin (Heiden), Sál modliteb a Sál tisíce rohoží (Senjokaku). Dalším pozoruhodným místem je pódium, kde mohou návštěvníci spatřit tradiční tance a hudební vystoupení. Za průzkum stojí také nádherné pozemky a zahrady na ostrově, kde žije jelení zvěř a řada ptačích kolonií.

Město chrámů: historická Nara   

Krásné město Nara, které bylo po celá staletí centrem japonské kultury, nabízí řadu historických budov spolu s významnými národními klenoty a uměleckými díly. Kromě historických ulic se může město chlubit také řadou starých chrámů včetně nádherného chrámu Kófukudži ze 7. století, asi nejznámějšího ze 7 velkých chrámů ve městě Nara, a Tódaidži (Velký východní chrám) z 8. století s obří bronzovou sochou Velkého Buddhy (Daibutsu), která zde byla umístěna v roce 749 n.l.. Za pozornost v Tódaidži stojí také Velká jižní brána (Nandaimon), dvoupatrová stavba na 18 sloupech se dvěma sochami Nio vysokými 8 m u vchodu a se Sálem Velkého Buddhy, největší dřevěnou budovou světa.

Hrad v Ósace

Hrad Ósaka (Ōsaka-jō), který nechal postavit v roce 1586 slavný japonský válečník a politik Hidejoši Tojotomi, byl v té době největší a nejvýznamnější pevností v zemi. Přestože byl hrad několikrát zničen a znovu postaven, současná stavba z roku 1931 zůstává věrná originálu. K  jeho hlavním atrakcím patří pětipatrová hlavní věž vysoká 42 m postavená na kamenné základně vysoké 14 m, ve které je umístěna řada expozicí o historii hradu a města (z nejvyššího patra pak budete mít skvělý výhled na Ósaku). Za pozornost v parku hradu Ósaka stojí svatyně Hokoku, a také chrám Shitennō-ji pocházející z roku 59 n.l.. Ten je známý jako první buddhistický chrám v Japonsku a jeho součástí je pětipatrová pagoda spolu s řadou dalších nádherně zdobených budov, jako je Zlatý pavilon (Kondō) s  krásnými sochami a obrazy, přednáškový sál (Kōdō) a kryté chodby spojující tři z bran hradu.

Národní park Chūbu-Sangaku a Japonské Alpy   

Japonsko se může chlubit řadou mimořádně krásných oblastí, z nichž mnohé jsou národními parky, některé také památkami UNESCO. K nejpozoruhodnějším parkům v zemi patří NP Chūbu-Sangaku uprostřed ostrova Honšú, v jehož severních a centrálních regionech se tyčí pohoří označované jako Hida nebo Japonské Alpy. Nacházejí se zde nejvyšší hory v zemi, jako je Hotaka (3190 m) a Yari (3180 m). V mnoha směrech se přitom podobají evropským Alpám, a to jak charakterem krajiny, tak množstvím sněhu v zimě, proto přitahují v létě velký počet pěších turistů a horolezců a v zimě lyžařů. Za pozornost stojí hojnost flóry a fauny v parku, kam patří vzácný bělokur horský a horské antilopy vyskytující se ve vyšších polohách. Návštěvníky přitahují také zdejší horké prameny, kolem kterých vznikly různá lázeňská a rekreační zařízení, z nichž nejznámější je Kamikōchi.

Svatyně Atsuta, Nagoja  

Svatyně Atsuta v samém srdci města Nagoja je nejvýznamnější šintoistická svatyně v Japonsku, která každoročně přiláká víc jak 5 mil. návštěvníků. Zřízena byla už v 1. stol. a proslulá je především díky uložené císařské insignii, „meči žnoucímu trávu“ (kusanagi-no-tsurugi), jednomu ze tří v celé zemi. Za pozornost stojí také hlavní svatyně Hongú s obvodovou zdí a pokladnice s řadou uměleckých prací včetně starých i moderních obrazů, keramiky, šperků a tradičních masek. Když budete v Nagoje, navštivte rovněž Hrad Nagoja, skvělý komplex obklopený příkopy a postavený v roce 1612, s hlavní věží vysokou 48 m, na které se nacházejí dva zlacení delfíni (shachi). Zdejší muzeum uchovává umělecká díla z někdejšího paláce a nabízí pozoruhodný výhled na město a pláň Nobi.

Hrad Fukuoka a staré festivaly

K hlavním atrakcím města Fukuoka patří Hrad Fukuoka (Fukuoka-jō), jeden z mála dochovaných příkladů majestátního sídla na vrcholu kopce, v jakých bydleli šóguni a vládci. Krásný hrad, který byl kdysi součástí mohutného komplexu zabírajícího rozlohu asi 47 000 m², je dodnes působivý díky své velikosti a poloze na vysoké základně s výhledem na řeku Naka.

Fukuoka je známá také řadou svých akcí a festivalů, k nimž patří především Hakata Gion Yamakasa, dvoutýdenní festival s historií starou 700 let konající se vždy v červenci, který vždy přiláká miliony návštěvníků z celé země; oslavy zahrnují pestré průvody, tradiční závody a kostýmy. Město však nepostrádá ani moderní atrakce, jako je komplex Canal City Hakata, „město ve městě“ s kanálem, skvělými obchody, hotely, restauracemi a divadlem.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...