Dovolená ve Švýcarsku

Už jako malá holka jsem snila o tom, že jednou navštívím Švýcarsko. Ta země mi vždy připadala pohádkově krásná a čistá. Když jsem se do vysněné krajiny již jako dospělá vydala, rozhodně mě tato alpská země nezklamala. Majestátní hory dominují celé krajině. Všechno působí tak upraveně, pro někoho možná až moc dokonalé. Svou krátkou dovolenou jsem zaměřila hlavně na turistiku. Značení stezek bez problémů. Příště bych volila i cyklo.

Jako obrovský zážitek považuji výlet na Jungfrau ( 4158 m.n.m). Ne nejsem žádný zdatný horolezec. Na tuto čtyřtisícovku, která dominuje oblasti Berner Oberland jsem se pohodlně nechala vyvézt vláčkem. Tedy přesněji místním unikátem-úzkorozchodná ozubená kolejnice Jungfraubahn. Už jen samotná cesta vlakem je opravdový zážitek. Většina trasy vede tunelem, tedy přesněji skálou a dvě stanice, které se na trase nacházejí jsou v proskleném tunelu, kde vám na pár minut zastaví a vy se můžete kochat zasněženými panoramaty. Konečná stanice Jungfraujoch je nejvýše položená železniční zastávka v Evropě, Top of Europe, jak hlásá stanice při výstupu. K nástupu a výstupu do vláčku v cílové stanici, na uvítanou i rozloučenou zatroubil místní trubač na podivný hudební nástroj, něco vypadající jako dlouhá trouba. Vše kolem Jungfrau je zážitek nezapomenutelný. Samozřejmě jízdenka na tento speciální vlak není zrovna levná záležitost, ale i tak doporučuji. Nic podobného jsem nikde jinde nezažila.

Švýcarsko mě nadchlo a určitě bych neváhala navštívit je znova, poznat zase jiná místa. Jen je tu pro našince poněkud draho, ubytování, jídlo i vstupy na lanovky. Na čem bych ale nikdy nešetřila jsou jejich výtečné sýry a čokoláda. Narazíte na ně na každém rohu a stojí za to je vyzkoušet. Výběr je opravdu veliký.

Pokud jste duší a tělem turista, vřele doporučuji. Švýcarsko musí naplnit touhy každého milovníka výšlapů.

Děkujeme za článek jedné z našich věrných čtenářek 🙂

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...