Plavba po moři s dětmi

Výletní plavby získávají v současnosti na oblibě a spolu s tím roste počet možností pro rodiny s dětmi, které chtějí výhody luxusního letoviska a kouzlo plavby po moři v jednom. Přesto mnoho lidí neví, jak na to a odkud začít. Zde uvádíme pár tipů pro ty, kdo chtějí podniknout plavbu s dětmi.

Jde o cestu, ne o destinaci

V každém případě si zvolte plavbu výletní lodí, která se přizpůsobena pro děti a nabízí jim smysluplné aktivity – ne pouze hlídání, aby dospělí mohli vyrazit do lodního kasina. V současnosti nabízejí společnosti, jako je Carnival, Celebrity Cruises, Disney a Royal Caribbean, lodě s nejmodernějším designem a s obrovskou škálou zařízení vhodného pro děti, např. bazén s vlnami, lezecké stěny a kinosál.

Děti budou postupně zaujaty exotickými místy, kterými budete proplouvat, ale pokud loď nebude bez nedostatků, a především pokud celé dny nespatříte pevnou zemi, pak budou děti velmi zklamány bez ohledu na to, jestli je to odysea v Tichém oceánu nebo krátká plavba v Karibiku.

Začněte i skončete dobrým způsobem

Snažte se strávit pár dní navíc v počátečním a v cílovém městě. Hongkong, Singapur, Sydney, Barcelona nebo Vancouver nabízejí vynikajícími podmínky, v nichž mohou rodiny s dětmi strávit pár dní před nebo po plavbě. Tím se děti naladí na dobrodružství, které je čeká, nebo se zbaví nejistých nohou z moře, až se vylodí.

Také výlety na pobřeží bývají zajímavé. Aktivity, jako je šnorchlování, pěší turistika a plavba na kajaku, často udrží pozornost dětí mnohem déle než často uspěchané komentované prohlídky kostelů, muzeí a tržišť.

Nechte budoucí kartografy, ať se učí

Mapy nám neukazují pouze to, kam míříme, ale také v nás mohou vyvolat bázeň a údiv. Mnoha dětem udělá radost už samotná lesklá mapa s  geografickými detaily světů, kterými budou proplouvat. Vzpomeňte si na vlastní dávné sny o plavbách za obzor…

Investujte do několika kvalitních map, aby se děti mohly naučit měřit vzdálenosti, zapamatovat si názvy moří, vodních ploch a dalekých měst, a veďte si kapitánský deník o klíčových geografických prvcích. To je zaujme do různé míry podle toho, zda budete proplouvat (například) kolem středoamerické šíje nebo Suezským průplavem.

Seznamte se s denním programem na lodi

Výletní lodě nabízejí závratné množství aktivit – toho se však nelekejte. Jakmile nastoupíte, nechejte svá zavazadla v kajutě a naplánujte si, co se bude kdy dělat. Důkladně si projděte seznam aktivit každé ráno u snídaně (nebo u večeře den předem) a uzpůsobte svůj seznam tak, aby měla celá rodina co dělat. Zdřímnout si před výtvarnou dílnou? Zahrát si stolní tenis před drinkem u západu slunce? Někdy to může být obtížné rozhodování.

Pamatujte také na to, že adrenalinové aktivity (jako je slaňování) nebo kurzy zaměřené na dovednosti (např. vaření) budou nejspíš stát peníze navíc. Ale zase mohou být skvělé pro starší děti, které by jinak zůstaly u svých elektronických zařízení. Zástupci pro děti a mládež na lodích také organizují akce, jako jsou talentové show, hledání ukrytých předmětů, sporty a turnaje ve videohrách. Nezapomeňte jim pak z jejich úsilí dát štědré spropitné!   

Proměňte se v mořeplavce

Vzhůru na palubu, bude zábava! Učte děti jazyku moří a mořeplavců. Než se uchýlíte do svých kajut, vyzkoušejte je z jejich znalosti pojmů, jako je pravobok, kotviště, lodní příď a kýl, vítr a uzly, vodní nymfy a stará mořská božstva.

Seznamte se s detaily a životem na lodi

Logistické dobrodružství spojené s chodem lodi může menší děti nadchnout. Kolik chleba se denně na lodi sní? Kolik je na palubě celkem členů personálu? Jak velká je loď ve srovnání s plejtvákem obrovským? Plavba lodí poskytne odpovědi na mnoho podobných zvědavých otázek, ale stojí za to si sami udělat předtím sami průzkum.

Pobyt na širém moři může některé děti vyděsit, především nacvičování nasazování záchranných vest, takže se před cestou nedívejte na Titanic. Starší děti zase znepokojí slabý signál wifi. Může však být zábava být v kontaktu prostřednictvím vysílaček, ale nejprve si ověřte, jestli jejich provoz nebude rušit signál personálu lodi.

Připravte se na dodatečné výdaje

Jednou z výhod plavby s dětmi je skutečnost, že většinu nákladů můžete zaplatit ještě před odjezdem (odplutím). To může zbavit dospělé velké části stresu, protože tím získají klid v duši a utiší mladé lidi, kteří by jinak vyžadovali výdaje na každém rohu. Jakmile budete na palubě, budete potřebovat pouze peníze na drinky a některé aktivity nebo speciální jídlo. Můžete také dát každému dítěti malé kapesné na den a povzbudit je, aby si v bezpečném prostředí prostoru lodi koupili, co chtějí.

Podnikněte vícegenerační plavbu

Plavba na lodi je navíc fantastická příležitost, kdy mohou prarodiče strávit čas společně s vnoučaty a s ostatní rodinou. Při setkání u jídla, ať už s přednáškami hostů o dávných královstvích nebo potlučení od hraní vybíjené, se může celá velká rodina sejít na horní palubě a zapózovat si tu pro námořnické selfie.

Výletní loď může být fantastické prostředí pro vytváření společných vzpomínek. Pro děti bude stačit týden či dva, jinak by se mohly začít nudit. A co se týče prarodičů, ti si zde mohou odpočinout a přidat se k stále většímu počtu výletníků na plný úvazek, kteří ve svém srdci zůstali dětmi.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...