Dovolená při Adventu ve Vídni

adventni-venecMnozí z nás se každoročně těší na Vánoce, svátky klidu a pohody. Proč si tohle čekání nezpříjemnit návštěvou vánočních trhů? Podíváme se na ty ve Vídni. Když se řekne Vídeň, mnozí z nás si vzpomenou na Schönbrunn, Prater coby pouťové atrakce, Mozarta, Sachrův dort a také vánoční trhy. Proč zrovna do Vídně? Zde mají opravdu dlouhou tradici. Navíc letecky je to do Vídně otázka doslova pár minut. Zdejší vánoční trhy, Christkindlmarkt, probíhají po celou dobu adventu, tedy čtyři neděle před vánočními svátky. Po celou tu dobu si můžeme vychutnat atmosféru adventu ve městě hudby, divadla a kultury s nezaměnitelnou vůní punče. Já sám jsem na těchto trzích byl již 4x a vždy mě to maximálně nadchlo.
V tomto období se celé město převlékne do krásné nasvětlené atmosféry, včetně například mostů nad Dunajem. Hlavní vánoční trhy se přirozeně odehrávají v historickém centrum Vídně, tedy kolem staré radnice, Stephansdomu, Hofburgu a přilehlých okruhů.
Právě zde v centru je největší ruch. Můžete zapomenout na parkování v centru města. Všude spousta lidí, ale ta atmosféra stojí za pozornost. Nazdobené ulice, všude spousta stánků s tradičním vídeňským punčem (WienerPunsch), cukrovím, vánočními ozdobami a různého dalšího zboží. Centrem města projíždí vláček, zejména pro děti úžasná atrakce. Vláček vás sveze po okruhu v centru. S vůní punče a dobrého cukroví se v duchu můžeme přenést do času Mozarta a projít se kolem Staatsoper (Státní opera) nebo kolem budovy parlamentu, která vyniká starořeckým architektonickým nádechem. Ale zpět do adventního času v přítomnosti.
Nejkrásnější vrchol všeho je však kolem staré radnice (Alt Rathaus) a přilehlého parku. Před radnicí stojí několikametrový vánoční strom a když se začne stmívat, nastane opravdu nádherná podívaná. Celá radnice se postupně plynule nasvítí a v každém okénku je jedno číslo zadventního kalendáře. Zde je právě centrum všech trhů, ten největší Christkindlmakrt. Na radnici také je mnoho vystoupení, například dětské modelování vánočních ozdob či zpěv. Kolem spousta stánků. K punči dostanete ještě pěkný hrnek s vánočním motivem.
Další místo, které doporučuji, je Freyung, kde jezdí koňská vozidla a jsou tady starovídeňské trhy (AltwienerChristkindlmarkt).
Samozřejmě další možností je sednout do nějaké místní kavárny a vychutnat si horkou vídeňskou kávu a k tomu Sachrův dort. Nebo se jít projít po jiných místech. Všude však spatříte kouzelnou vánoční atmosféru s impozantností dob Mozarta, neboť historické centrum Vídněpůsobí velice vznešeně s krásnými domy. Takže navštívit Vídeň (nejen) v době adventu se vyplatí. Za tu krátkou cestu je mnoho k vidění. AufWiedersehenimWien…

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...