Dobrodruzi umístili na Sibiři desku připomínající cestovatele Welzla

Jakutské město jménem Kazačí momentálně zdobí deska, která má připomínat cestovatele, polárníka a spisovatele Jana Eskymo Welzla, rodáka ze Zábřehu ze Šumperska. Umístila ji tam členové České welzlologické a cestovatelské společnosti. Pětice mužů z Moravy vyrazila na Sibiř po jeho stopách na začátku srpna. Členové expedice měli namířeno na Novosibiřské ostrovy, především na Velký Ljachovský, kde sám Welzl pobýval před více jak sto lety.

Bohužel kvůli silnému větru na moři se nedostali na ostrovy, ale na druhou stranu se dostali nejdál z Welzlových následníků. Od ostrovů je dělilo necelých 220 kilometrů.
Místní lidé na Welzlových příbězích nevidí nic smyšleného
Jedním z důvodů proč se wlelzlogolové vydali na expedici bylo zpochybňování Welzlových příběhů. Musel tamní život dokonale poznat. „Svědčí o tom zvyky i způsob života, který nám popisovali pamětníci a lidé z okolí řeky Jany.“ „Je s podivem, že v Evropě i Americe byly Welzlovy příběhy mnohdy zpochybňovány jako smyšlenky, ale v Arktidě, kde se jeho příběhy odehrávaly, bylo naše líčení Welzlova života na severu přijímáno jako normální fakt,“ dodává Strouhal.“Je jisté, že Welzl musel tímto krajem projít. “ Alexej Tomskij je dokonce přesvědčen a ví, kde na ostrově Ljachovský mohl pobývat. “ Popisované místo tam opravdu existuje,“ míní Alexej Tomskij, který doprovázel výpravu.

Pamětní desku má Welzl i v kanadském Dawson City
Alexej je synem polárníka, který se účastnil prvních objevitelských výprav. Alexej má již zkušenosti se životem v Arktidě a během posledních let navštívil většinu Novosibiřských ostrovů.
Před čtyřmi lety stejná expedice umístili informační tabuli na hrob Wlezla v Dawson City.
Žil na Sibiři a procestoval Aljašku. Zážitky četl celý svět
Jeho příběh z cest po severu četli tisíce lidí. Přesto Jan Eskymo Wlezl byl záhadná osoba a o pravosti příběhu se pochybuje.
Narodil se 1868 v Zábřehu, vyučil se kovářem a poprvé se vydal cestu v šestnácti. Výpravu na tovaryšskou cestu po Rakousku, Itálii, Srbsku a Rumunsku šel pěšky. Čtyři roky pobyl v Rakousku-Uhersku a potom se zase vydal na výpravu. Pěšky šel do Italského Janova a odtud plul do USA, Austrálie a do carského Vladivostoku. Dále se vydal na Sibiř. Na rozdíl od místních nevyužil zimních cest, ale vyrazil v létě. Welzl společně s lovci se usadili na ostrově Ljachovský. Odtud se vydal na Aljašku. Zde se připojil k Velrybářům, kde měl obchod se zvířecí kožešinou. Zde bojoval proti distribuci alkoholu domorodcům. Všimli si ho americké úřady. Nebyl schopen vysvětlit svůj původ a vůbec nevěděl o první světové válce. Později ho deportovali do Hamburku.
Zde se spojil Rudolfem Těsnohlídkem a ten psal jeho příběhy. Stal se známým a cestoval po městech a vyprávěl své příběhy. V roce 1928 se vydal na sever do Dawson City, kde o 20 let později zemřel. Mezitím v řadě zemích vyšly knihy s jeho příběhy. „Je to jeden z nejvydávanějších českých autorů,“ upozorňuje Strouhal.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...