Sahara, poušť osamění a dětských snů, se nepodobá žádnému jinému na Zemi. Je to největší poušť světa, která se svým rozsahem podobá spíše kontinentu a zároveň nabízí pozoruhodné detaily, od písečného moře velikosti menší evropské země až po oranžové duny dokonale vytvarované větrem. Sahara zabírá zhruba stejné území jako Spojené státy, překračuje asi 20 souřadnic délky a zasahuje do minimálně 10 států: Maroka, Mauretánie, Mali, Alžírska, Libye, Nigérie, Tuniska, Čadu, Egypta, Súdánu, a také do sporného území Západní Sahary.
Některé části Sahary jsou v současnosti turistům nepřístupné, avšak její rozsah je tak veliký, že se na významná místa můžete přesto dostat především v Maroku, Tunisku a v Egyptě. V těchto částech můžete na Sahaře poznat vzdálené táborové ohně, pomalé rozjímavé cesty na velbloudu, ale i dnes běžnější výpravy terénními vozidly 4WD (s pohonem na všechna čtyři kola).
Cestování po Sahaře
Cesta po Sahaře může být tak rozdílná jako je Sahara sama, ale některé zážitky jsou pro ni charakteristické. Většina z nich začíná ve vstupních městech, odkud se vydávají výpravy do pouště. Bývají to města v oázách, která jsou kulturními centry Sahary, kde architektura přirozeně vyrůstá ze země a kde se pomalé životní tempo v průběhu staletí téměř nezměnilo. Když se budete chtít podívat dále za hranice města či vesnice, máte k dispozici dva hlavní dopravní prostředky.
Pomalý pochod přes písečné pláně na hřbetu velblouda oživuje tradici velkých velbloudích karavan, na velbloudím safari zpomalíte na tempo odpovídající nemilosrdnému saharskému klimatu, takže si můžete zblízka prohlédnout detaily tohoto pozoruhodného terénu. Při výpravě v terénním vozidle se máte možnost vydat hlouběji do pouště a rozvířit písek v další ze saharských krajin. Spát pak můžete opět mezi čtyřmi stěnami ve městě.
Venku na písečných pláních nebo v pouštních horách můžete večery trávit u táborového ohně a v případě zájmu spát na měkkém pouštním písku. Výpravy si většinou s sebou do pouště berou stany, ale někteří cestovatelé spí raději venku pod nejjasnější hvězdnou oblohou, jakou zle na Zemi spatřit.
Kam se vydat
Cestování po Sahaře je nejvhodnější v době od října do dubna (až do začátku května), kdy bývají denní teploty snesitelnější. V době saharské zimy, obzvlášť v prosinci a v lednu, mohou noční teploty klesnout pod bod mrazu. V době od ledna do května pak mohou nastat písečné bouře a v období od června do začátku září se nikdo rozumný nevydá do divoké palby slunečních paprsků a do žáru, který Saharu pokrývá… Déšť se tu objevuje jen zřídka.
Bezpečná Sahara
Následující saharské země jsou v současnosti otevřeny turistům a zároveň vhodné i pro ty, kdo se na Saharu vydávají poprvé.
Maroko
Jihovýchodní Maroko v závětří sněhem pokrytého pohoří Atlas je nejlépe přístupnou částí Sahary. Bylo to právě údolí Drâa, malebné místo porostlé palmovými háji, s červenými pevnostmi kasbah a s berberskými vesničkami, odkud vycházely transsaharské velbloudí karavany, které pak končily svou 52 denní pouť pouští v Timbuktu v Mali.
V dnešní době míří kratší velbloudí výpravy z M’Hamid do Erg Chigaga zajímavou 40 km dlouhou stezkou s krásnými písečnými dunami. Dále na východ od vesničky Merzouga pak směřují výpravy na velbloudech i terénními vozidly do Erg Chebbi, jenž nabízí pozoruhodnou přehlídku zdánlivě nekonečných dun. Do Merzougy i do M’Hamidu se dostanete jednodenní cestou autobusem z Marakéše.
Tunisko
Jižní cíp Tuniska se zařezává hluboko do pouště severní Sahary a zabírá část, která bývá nejznámnější a nejoslavovanější. Zde našel filmový režisér dostatečně krásné kulisy pro Hvězdné války (Star Wars) nebo pro film Anglický pacient. Dvě nejdůležitější vstupní města jsou Tozeur, vzdálený 7 hodin jízdy autobusem či 1 hodinu letu z města Tunisu, a Douz, vzdálený 9 hodin cesty autobusem z téhož místa.
První z nich leží nedaleko rozsáhlého slaného jezera Chott el-Jerid, které patří k nejevokativnějším místům z Hvězdných válek. Druhé z nich zase představuje poslední zastávku před písečnými vrcholky na Grand Erg Oriental, jedné z největších písečných plání, která pokračuje do Alžírska. Pokud byste se chtěli podívat opravdu hluboko do Sahary, na vzdálené výspě Ksar Ghilane ležící 147 km jižně od Douzu naleznete opuštěnou pevnost a snad nejkrásnější pouštní scenérii v Tunisku.
Egypt
Západní část Egypta představuje rozsáhlý a kouzelný kout Sahary. Řada oáz propojených sotva patrnými stezkami v písku začíná na severu v Siwě, kde se nachází rozpadající se středověká hliněná pevnost a chrám z dob Alexandra Velikého. Dále na jih představují oázy Al-Kharga, Dakhla, Farafra a Bahariya centra pro expedice do pustiny, a za poslední výspou lidského osídlení pak leží vytoužené cíle, jako je Bílá poušť, Černá poušť a Křišťálová hora.
Ještě dál na plošině Gilf Kebir se má nacházet legendární a nikdy nenalezená oáza Zerzura, zato nepochybně se zde nachází Jeskyně plavců, proslavená filmem Anglický pacient. Do všech těchto oáz jezdí přímé autobusové spojení z Káhiry a zpět, přičemž jedna cesta zabere minimálně den. Z Al-Kharga do Káhiry je k dispozici mnohem rychlejší letecké spojení. Když už budete v oázách, terénní vozidla 4WD jsou zde pro výpravy mnohem běžnější než velbloudi.
Zakázaná Sahara
Nejkrásnější části Sahary se podle očekávání ukrývají hluboko v srdci pouště. Bohužel však v současné době zůstává většina těchto míst turistům nepřístupná kvůli politickým konfliktům a nestabilitě. V nepřístupných oblastech na území Alžíru se např. nachází písečné moře s asi největšími dunami světa nebo skalnatá krajina na jihovýchodě země, především pohoří Ahaggar a Tassili, kde se nacházejí nejfantastičtější a nejsurrealističtější scenérie Sahary. Druhé z nich se díky pravěkým skalním malbám stalo památkou chráněnou UNESCO. Hned za hranicemi s Lybií se nachází neméně krásná oblast Jebel Acacus, kdy její rozsáhlé písečné pláně, izolované černé bazaltové monolity a jezera jako z pohlednice patří k nejkrásnějším na Sahaře.
Na jiných místech doplňuje pak výčet atrakcí Sahary např. v severním Čadu pohoří Tibesti, v Nigérii Aïr Massif a oblast Ténéré, v Mauretánii historická města a zelené oázy a v Mali starověké Timbuktu. Pokud budete potřebovat informace o aktuální situaci pro některou z těchto destinací, jedním ze zdrojů pro Vás mohou být oficiální zprávy vlády určené pro turisty.