New York je pod vodou, Queens hoří, v New Jersey se prolomila hráz

Na severovýchodě Spojených států udeřil hurikán Sandy, který na poslední chvíli oslabil na tropickou bouři. Zprvu zasáhl New Jersey a New York, jejichž části se ocitly pod vodou. Bouře si vyžádala nejméně 16 lidských životů a na 7,4 miliónu domácností odřízla od proudu, uvedla agentura AP. Prezident Barack Obama prohlásil stát New York za krizovou oblast.

Kvůli živlu byla přerušena finišující kampaň před prezidentskými volbami. Sandy ohrožuje deset federálních států a 50 miliónů lidí v nich.

„Žiji tady asi 16 let a to, co teď vidím, je šokující. Je to neuvěřitelné. Pod vodou se ocitla auta a místa, u nichž bych nikdy nevěřil, že mohou být zaplavena,“ citovala stanice CNN Montgomery Dahma, provozovatele hospody ve městě Atlantic City, který se rozhodl zůstat a sloužit jako záložák v případě potřeby.

Bouře lámala v New Yorku stromy jako párátka

New York pod vodou

New York pod vodou

FOTO: ČTK/AP

Záplavy na Manhattanu

Záplavy na Manhattanu

FOTO: ČTK/AP

Zaplavené pobřeží v Atlantic City

Zaplavené pobřeží v Atlantic City

FOTO: ČTK/AP

Vichry o rychlosti téměř 130 km/h a lijáky přinesly škody v New Jersey, Severní Karolíně, Západní Virginii, Connecticutu. Zasáhly i Kanadu, která hlásí jednu oběť – ženu na parkovišti zasáhla větrem utržená dopravní značka.

V New Jersey odstavili jadernou elektrárnu Salem. Zastavila se čtyři vodní čerpadla ze šesti. Mluvčí americké Komise pro regulaci energie (NRC) už v pondělí varoval, že pokud bude vodní hladina dál stoupat, mohla by zasáhnout systémy vodních čerpadel, které mimo jiné slouží k ochlazování bazénů s vyhořelým jaderným palivem.

New York pod vodou

Masy vody zaplavily také ulice New Yorku. Pod vodou se ocitla velká část Manhattanu. U tamního parku Battery se zvedla hladina Hudsonu o více než čtyři metry. Úřady ve městě nařídily evakuaci 400 000 lidí.

Zaplavené metro v New Jersey

Zaplavené metro v New Jersey

FOTO: NY/NJ Port Authority/Twitter, Reuters

Bouře v Atlantic City

Bouře v Atlantic City

FOTO: ČTK/AP

Pod vodou zůstalo mnoho stanic metra. „Newyorské metro dosud nečelilo tak ničivé katastrofě, jakou je tato,“ uvedl dopravní podnik. Voda zaplavila i tunel mezi Manhattanem a Brooklynem.

Uzavřena jsou letiště v oblasti i sídlo OSN a druhý den se neobchoduje na burze. Lidi vystrašilo množství explozí transformátorů. Ve čtvrti Breezy Point v Queensu zachvátil požár na 50 domů a zničil je. S ohněm bojuje na 200 hasičů, plameny ve vichru rychle přeskakují na další objekty.

Vichr poničil i jeřáb u stavby nového manhattanského mrakodrapu. Ve čtvrti Chelsea se zřítila část fasády domu. Z nemocnice Longone Medical Center museli kvůli živlu evakuovat dvě stovky pacientů.

Bouří poničený dům na Manhattanu

Bouří poničený dům na Manhattanu

FOTO: Andrew Kelly, Reuters

V New Yorku se vylila voda do ulic.

V New Yorku se vylila voda do ulic.

FOTO: Brendan Mcdermid, Reuters

Bouře strhávala elektrické sloupy i stromy. Ve státě New Jersey se prolomila protipovodňová hráz a až 1,5 metru vysoká vlna následně ohrozila města Moonachie, Little Ferry a Carlstadt. V New Jersey jsou bez proudu 2,4 milióny domácností.

Úřady v USA a Kanadě zatím evidují 16 mrtvých. Milióny domácností se ocitly bez proudu, často ovšem mají připravené záložní zdroje.

Kvůli živlu přerušili kampaň oba hlavní kandidáti v prezidentských volbách, jež se uskuteční za týden. Prezident Barack Obama se vrátil z Floridy do Washingtonu a vyzval Američany, aby dodržovali pokyny místních úřadů a v případě nařízení evakuace uposlechli.

Jeho republikánský sok Mitt Romney v Ohiu vyzval své příznivce, aby darovali peníze, jež budou přeposlány lidem postiženým bouří.

Varování v souvislosti s bouří Sandy se týká 23 států. Vláda odhaduje, že jen škody v důsledku ochromení ekonomiky mohou dosáhnout sedmi miliard dolarů (135 miliard korun).

Jeřáb na Manhattanu před bouří (vpravo) a po ní.

Jeřáb na Manhattanu před bouří (vpravo) a po ní.

FOTO: ČTK/AP a Pavel Zima/Seznam.cz

Vichr dosahoval rychlosti 130 kilometrů v hodině

Vichr dosahoval rychlosti 130 kilometrů v hodině.

FOTO: Andrew Kelly, Reuters

Záchranné akce v ulicích New Yorku

Záchranné akce v ulicích New Yorku

FOTO: Brendan McDermid , Reuters

Sandy nyní v cestě stojí hustě obydlené lokality jako Baltimore, Filadelfie nebo oblast hlavního města Washingtonu, který ale podle starosty Vincenta Graye zatím takové problémy spojené s velkou vodu nepostihly.
Meteorologové varovali, že nad New Jersey se živel srazí s větrnou bouří přicházející ze západu a zároveň s náporem arktického vzduchu ze severu. „Superbouře“ protne Pensylvánii a Západní Virginii, v jejichž kopcích se vysype až metr sněhu, a napříč státem New York bude mířit na sever k Velkým jezerům. Během 24 až 36 hodin by tedy mohla postihnout pruh území dlouhý 1300 kilometrů.
Sandy si před příchodem na americkou pevninu vyžádal nejméně 67 obětí v oblasti Karibiku včetně 51 mrtvých na Haiti.
Zdroj: ČTK

Zdroj: Novinky.cz

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...