Malé státy, ale mají co nabídnout

Zde uvádíme 10 nejmenších států světa. Některé z nich jsou velmi málo navštěvovány s výjimkou turistů, kteří sbírají celní razítka. Většinou se jedná o ostrovy, často odlehlé. Míra jejich bohatství je různá a sahá od jednoho z nejvyšších HDP na hlavu až po téměř nejnižší HDP světa, všechny však nadchnou a inspirují i toho nejzkušenějšího cestovatele.

Monako, 1,95 km²

Pokud toužíte po luxusu, jste v tomto knížectví na správném místě. Monako vzniklo v roce 1297, když François Grimaldi ovládl pevnost, která patřila jeho italskému protivníkovi, a která dodnes dominuje oblasti. Maličký samostatný stát, jenž leží v malebném úzkém pobřežním pásu, byl po dlouhou dobu daňovým rájem pro nejbohatší a nejslavnější lidi planety. Herečka Grace Kelly, kterou si vzal monacký princ Rainier, je pohřbena v katedrále v srdci úžasně zachovalého starého města Monaco-Ville. Pěší prohlídku usnadňují turistům veřejné výtahy a eskalátory, které pomáhají zvládnout strmé kopce. Oblečte se však elegantně, abyste nevyčnívali z davu!

Grenada, 344 km²

Oválná pevnina nazývaná také Ostrov koření, protože produkuje obrovské množství muškátového květu a oříšku, nabízí tak úžasné výhledy, jakých najdete v karibské oblasti jen nemnoho. Z úzké pobřežní planiny se majestátně zdvíhají vulkanické útesy skrz svěží tropický prales, čímž vytváří hornatou páteř Grenady, která je nyní pod ochranou Národního parku Grand Etang. Samotné jezero Grand Etang je vodou naplněný kráter, který je podle legendy bezedný;  jen málokdo si troufne zaplavat v jeho strašidelně klidných vodách. Skvělé pěší stezky ve vnitrozemí vedou k přírodním divům, jako jsou vodopády Concord Falls, zatímco milovníci pláží mohou zamířit do Národního parku Levera.

Malta, 316 km²

Nikdy nemůžete říct, že by na Maltě nebylo co dělat. Při své nepatrné velikosti nabízejí malé skalnaté ostrovy mimořádnou nabídku svátků a festivalů po celý rok, obzvlášť pak v létě. Koná se zde Středozemní festival jídla, Maltský festival ohňostrojů, Jazzový festival a především nejznámější dvoudenní svátek určený speciálně k tomu, aby účastníci pomohli vybrat vstup své země do písničkové soutěže Eurovision! Až budete mít dost kontaktu s lidmi, můžete zamířit na nedaleký neobydlený ostrůvek odreagovat se, anebo zajít do vnitrozemí a prohlédnout si zdejší megalitické památky zbudované v dávných časech původními obyvateli ostrovů.

San Marino, 61 km²  

Kvůli vysoké poloze San Marina se pohled z této enklávy ve střední Itálii trochu podobá výhledu z okénka letadla, kdy hledíte do nekonečných mraků a na sněhem pokryté vrcholky Apenin. Tento městský stát na skále byl založen už roku 301 př. n. l. kameníkem jménem Marino a považuje se za nejstarší republiku na světě. Je prodchnut středověkou historií a návštěva zde není kompletní bez výstupu na tři impozantní věžovité pevnosti tyčící se na vrcholu útesu, z nichž nejstarší, Rocca Guaita, pochází z 10. století. Můžete si prohlédnout také zdejší hrůzostrašné Muzeum tortury, kde uvidíte diagramy vysvětlující, jak se mučicí nástroje používaly.

Lichtenštejnsko, 160 km²

Přestože bývá Lichtenštejnsko v příhraničních oblastech Švýcarska a Rakouska terčem vtipů, může cestujícímu neomezenému předsudky nabídnout hodně. Na jeho 160 km² najdete úžasná lyžařská pole s centrem v kouzelné vesničce Malbun, odkud vzešlo 11 olympijských medailí v alpském lyžování pro tuto zemi. Cyklisté všech úrovní se pak mohou projet po více jako 90 km cyklistických stezek vinoucích se v údolí Rýna a kolem hory Eschnerberg.

Marshallovy ostrovy, 181 km²  

Maminky a feministky dostanou zvláště srdečné uvítání na tomto odlehlém řetězci asi 60 korálových atolů a ostrůvků v Pacifiku. Obyvatelstvo v počtu něco přes 52 tisíc si totiž udrželo matriarchální tradice původních obyvatel a děti jsou už v nízkém věku učeny zdvořilosti a úctě k ženám a ke starším lidem. Oblast je proslulá vynikajícími kokosovými ořechy a prvotřídními lokalitami pro hloubkové potápění, kde křišťálově čisté vody ukrývají nekonečné podmořské útesy a vraky z II. světové války. Atol Wotje bývá obecně považován za nejkrásnější atol světa, na kterém se nachází laguna plná obřích mušlí, jež místní obyvatelé sklízejí.

Svatý Kryštov a Nevis, 261 km²  

Karibský dvouostrov Svatý Kryštof a Nevis bývá často srovnáván s bujným tropickým rájem na ostrovech v jižním Pacifiku. Svatý Kryštof je z nich větší a dominuje mu centrální pohoří s hustým porostem tropického lesa, nad kterým se zdvíhá mraky zahalený vrcholek hory Mt Liamuiga, který je spící sopkou. Ochrana životního prostředí je zde prvořadým zájmem vlády a zákony zakazují jakékoli stavby vyšší než vrcholky nejvyšších palem. Pláže jsou nedotčené stejně tak jako okolní vody, které si užívají milovníci potápění všeho druhu a z celého světa. Navíc zde byla zachována koloniální minulost země, která stojí za inspirativní návštěvu.

Maledivy, 298 km²

Jako na většině odlehlých ostrovů lze i na Maledivách některé nejkrásnější zážitky prožít na moři.  Proslulé jsou především plavby při západu slunce, které jsou poskytovány na většině z 200 obydlených ostrovů (z celkového počtu 2000). Počítejte s tím, že budete zcela uneseni, až spousty delfínů spustí svoji nenucenou přírodní show, jakou neuvidíte v žádném mořském parku! Další oblíbenou činnost představuje noční rybaření, kde i ten nejnešikovnější rybář může čekat pěkný úlovek. Během dne se pak musíte rozhodovat jedině mezi opalováním a nasazením šnorchlu a pronásledováním fascinujících barevných ryb v korálových koridorech…

Tuvalu, 26 km²  

Devět nízko položených atolů a ostrůvků tvořících Tuvalu je domovem jednoho z nejizolovanějších národů na zemi, který je stěsnán v idylickém nedotčeném koutě Pacifiku. Kvůli vysokým nákladům spojeným s cestou sem je Tuvalu stále navštěvováno jen zřídka. Plochu země s rozlohou 26 km² tvoří zakřivený řetězec táhnoucí po délce 676 km. Toto souostroví je vstupní branou ke klidnému prozkoumávání podmořských útesů a k neobydleným plážím s rajským počasím (s výjimkou sezóny hurikánů). V tomto idylickém prostředí je tanec a zpěv stále nejdůležitější zábavou, kde tradiční shromáždění falekaupule každý večer předvádí temperamentní vystoupení.

Nauru, 21 km²  

Hlavní důvod pro cestu do nejmenší republiky světa je poučení. Nauru, které bylo kvůli své bujné vegetaci a přátelským domorodcům prvními evropskými návštěvníky nazváno Příjemný ostrov, se od té doby stalo do očí bijícím příkladem špatného využití zdrojů. Za pouhých 50 let zničilo konsorcium britských a amerických těžebních společností 80 % pevniny ostrova (část zvanou „vršek“). V současnosti zde leží pustina, odtud byly vytěženy cenné fosfáty, takže je děsivou lekcí toho, jak může lidská chtivost zcela zničit ekosystém. Je to něco, na co snadno nezapomenete.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...