Zanzibar

Zanzibar je nejznámější ostrov ze souostroví, které se skládá z 50 ostrovů o rozloze 2 650 km².

Co vám vlastně může Zanzibar nabídnout? Mnoho a ještě víc. Navštívit můžete fascinující historické kamenné město Stone Town, o kterém se povídá, že je jediným fungujícím starobylým městem ve východní Africe, kde najdete i nádherné velkolepé pláže. Užívat si můžete v tropickém a mělkém moři – hlavně děti.

Zanzibar je také pro své korálové útesy stvořený jak pro šnorchlování tak i pro potápění Tato oblast má i dlouhou historii a je to bohatá kulturní směs. Exotickou atmosféru dotváří vzduch, ve kterém budete cítit vůni koření.

Pláže v Zanzibaru jsou prostě rájem. Pláže se střídají s malebnými rybářskými vesničkami, kde lidé žijí jednoduchým způsobem života, který se nezměnil v průběhu let – zastavil se tam čas. Pláže jsou zde omývány teplými tyrkysovými vodami Indického oceánu, a poskytnou vám ideální místo na relax, opalování či odpočinek. Prostě pohoda. Na Zanzibaru najdete více, jak 25 nádherných plíží. Některé z nich jsou tak od sebe vzdálené, že na nich uslyšíte jen hluk oceánu.

Na severní části ostrova můžete zavítat na pláž Nungwi, která je přístupná cestou lemovanou banánovníky, kokosovými palmami a mangrovníky. Na západním pobřeží ostrova zase najdete například pláž Mangapwani, a na východě jsou to Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Uroa, Bwejuu a  Jambiani. Ale výběr je jen na vás.

Většina turistů, kteří navštíví Zanzibar navštíví jen Unguia (ostrov Zanzibar), ale jen hrstka jich využije možnosti, že se může proplouvat mezi četnými ostrůvky, které se zde nalézají.

Věděli jste, že jen pár kilometrů od města Stone Town najdete hned několik ostrůvků, jako jsou například Chumbe a Chapwani, kde budete mít k dispozici dobré ubytování? Další ostrůvky Bawe a Changu jsou zase velice dobré pro denní výlety s vynikajícími podmínkami pro šnorchlování.

Ostrůvek Tumba, který se nalézá na severozápad od pobřeží Unguja, je sice jedním z těch největších, ale bohužel nemá žádné zázemí pro turisty. Zato ostrov Mnemba se nachází v blízkosti severovýchodního pobřeží a nabídne Vám velice luxusní ubytování. Ostrov Mnemba je soukromý ostrov, který je obklopený bohatým korálovým útesem, který je ideální pro potápění a šnorchlování.

Dalším ostrovem, který můžete navštívit je ostrov Pemba. Tento ostrov byl mnoho roků izolován od vnějšího světa. V dnešní době je přístupný jen malému počtu turistů, neboť infrastruktura je zde o mnoho menší  než na ostrově Zanzibar. Co vám tento ostrov může nabídnout? Přírodní lesy, poklid, relax, krásné poklidné pláže, vynikající potápění a mnoho jiného.

Tak jste se na Zamzibaru zrelaxovali, užilli si nádherných pláží, a co dál?

Podívat se můžete například na plantáže, které najdete například blízko města Zanzibar. Prohlídka obsahuje pokoukáníčko a počucháníčko různých druhů koření jako je například hřebíček, muškátový oříšek, pepř, skořice a jiné. Dostanete podrobný popis několika druhů s možností jejich využití v kuchyni nebo v kosmetice. Je to ideální místo na koupi levného koření a olejů.

Další Vaší zastávkou může být například Kizimkazi. Je to rybářská vesnička, která je domovem několika škol delfínů, které můžete spatřit, pokud absolvujete krátkou plavbu lodí z vesnice. Najdete zde i mešitu z 12. století, nejstarší důkaz islámu ve východní Africe. Kizimkazi stojí za návštěvu pro přírodní i kulturní krásy.

Co ale nesmíte vynechat je město Stone Town, kde najdete spletité uličky, rušné bazary, mešity či velkolepé arabské domy. V tomto městě můžete strávit mnoho hodin procházkami labyrintem úzkých uliček a stejně se vám neomrzí. Většina zdejších domů byla postavena až v 19. století, kdy bylo město jedno z nejdůležitějších obchodních center oblasti Indického oceánu. Věděli jste, že Stone Town byl nedávno ale zcela po zásluze vyhlášen za Světové dědictví UNESCO? Dále tam najdete Arabskou pevnost, katedrálu, mešity, množství muzeí a zajímavých historických budov.

Pokud si budete chtít zajít do nádherné přírody můžete navštívit třeba přírodní lesní rezervace Jozani Forest, která se nachází v centrální východní oblasti ostrova Zanzibar, a je domovem vzácné opice Red Colobus. Nemusíte se bát, tyto opice jsou přátelské, mimořádně fotogenické a volně se zde pohybují. Jozani Forest je také domovem dalších druhů, včetně opice Syke, malých brouků a divočáků. Tento přírodní park má vynikající naučnou stezku, a místní průvodci jsou dobře vyškoleni.

Pokud se budete chtít podívat do želví rezervace, budete muset zavítat do malé rybářské vesnice Ras Nungwi, kde se staví i speciální plachetnice. Tam máte i možnost podívat se na tradiční metodu výroby. V této oblasti Zanzibaru najdete i krásné pláže a korálové útesy.

Pokud se budete chtít udělat jen jednodenní výlet, tak vám doporučujeme ostrov Prison, který je oblíbeným místem výletů turistů, neboť je jen kousek od Stone Town. Tento ostrov je lemovaný nádhernými korálovými útesy, které jsou vhodné pro šnorchlování a najdete zde i čistou pláž s bílým pískem. Ostrov je také domovem želv obřích. K dispozici na ostrově budete mít malou restauraci, kde si můžete pochutnat na čerstvě ulovených rybách.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...