Co ochutnat při návštěvě Valetty

Malta je známá svojí pestrou a vynikající kuchyní. V tomto přehledu se seznámíte s nejznámějšími pokrmy a nápoji a kde je můžete ve Vallettě najít. Souostroví Malta leží uprostřed Středozemního moře mezi Sicílií a pobřežím severní Afriky a v minulosti mělo řadu vládců a kolonizátorů, kteří všichni ovlivnili zdejší kuchyni.

Stuffat Tal-Fenek – dušený králík

Tradiční dušený králík, který bývá považován za národní jídlo země, byste si určitě neměli nechat ujít, pokud se chcete skutečně ponořit do místní kultury. Králičí maso se přes noc nechá marinovat s vínem a místními bylinkami a pak se pomalu dusí až k dokonalosti. Často se podává v rodinném stylu spolu s maltézským chlebem, který se do něj namáčí.

Kde ochutnat: La Pira Maltese Kitchen (35 Merchants Street) se může chlubit nejlepším dušeným králíkem ve Vallettě; v malé rodinné restauraci budete mít pocit, jako byste byli doma u místních.

Bragioli – masové závitky

Jídlo je sice označované jako „hovězí olivy“, přitom však žádné olivy neobsahuje. Jeho jméno je zřejmě odvozeno od způsobu, jakým jsou tenké plátky masa srolovány a připravovány v husté omáčce.

Kde ochutnat: Rampila (Hastings Gardens, St Johns Cavalier) je kultivovaná restaurace s krásnými výhledy.

Lampuki Pie – slaný koláč

Rybí koláč podle anglické šablony pro slané koláče za použití arabských a italských chutí se připravuje masitých ryb ochucených mátou, rajčaty a kapary a zapečených v listovém těstě. Podzim je sezónou ryb lampuki (zlak nachový), zatímco během zbytku roku bývají nahrazovány jinými podobnými rybami.

Kde ochutnat: Café Jubilee (125 St Lucia)

Ftira – maltézský chléb

Kulatý poloplochý chléb se podobá pečivu ciabatta. Často bývá plněný tuňákem a dalšími čerstvými ingrediencemi, jako jsou ančovičky a kapary, přičemž maltézská ftira představuje rychlé a výborné jídlo.

Kde ochutnat: Reno’s Café (10 Zachary Street) je dlouhodobě fungující rodinný podnik oblíbený u místních.

Pastizzi – slané pečivo

Chutné křehké pečivo bývá plněné sýrem ricotta nebo rozmačkaným hráškem. Obvykle je k dostání na pouličních stáních nebo v malých kavárnách.

Kde ochutnat: Sphinx Pastizzeria (Republic Street) prodává nespočet druhů pastizzi, které můžete jíst za pochodu; stánek s pastizzi naleznete také v tržnici Is-Suq tal-Belt na Merchant Street.

Qaghaq tal-ghasel – sladké kroužky

Typická maltézská sladkost, jejíž název znamená „medové kroužky“, je skvělý snack, který skvěle poslouží během dlouhého dne stráveného prohlížením památek. Jméno je však zavádějící, protože neobsahují žádný med, ale jsou plněné maltézským melasovým sirupem.

Kde ochutnat: Caffe Cordina (244 Republic Street) nabízí vynikající qaghaq tal-ghasel s melasou, pomerančovým džemem a kůrou a kořením.

Kannoli/Cannoli – sladké trubičky

Sladké pečivo s italskou inspirací plněné lahodnou čerstvou ricottou je na Maltě oblíbené především kvůli blízkosti Sicílie.

Kde ochutnat: Dolci Peccati (55 Triq San Gwann) je ideální malá kavárna, kde si můžete dát čerstvé cannoli.

Figolli – cukroví  

Pokud budete ve Vallettě v době kolem Velikonoc, nenechte si ujít příležitost ochutnat toto cukroví. Tradiční velikonoční sladkost je plněná mandlovou pastou a zdobená cukrovou polevou, mívá různé tvary a barvy (pozn: trochu jako naše perníčky).

Kde ochutnat: Caffe Cordina (244 Republic Street) je místní instituce, která prodává tradiční maltézský lahůdky už 175 let.

Kinnie – nealko nápoj

Hořkosladký perlivý je nejoblíbenějším nealkoholickým nápojem na Maltě. Připravuje se z hořkých pomerančů a extraktů z pelyňku.

Kde ochutnat: Kinnie naleznete ve většině maltézských restaurací a obchodů, které prodávají balené nápoje v plechovkách a v láhvích.

Bajtra – alkoholický nápoj

Tradiční likér destilovaný z opuncií stále získává na oblibě díky svojí sladké a jemné chuti.

Kde ochutnat: v různých barech a restauracích ve Vallettě.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...