Recenze – Dovolená ve Španělsku v Granadě – La La Alhambra

Španělsko-budovyGranada, město s více než 200000 obyvateli se nachází v Andalusii, na jihu Španělska. Není to sice přímořské město, ale přesto toho nabízí tolik, co nepřítomnost moře plně nahradí. Především se zde setkáte s prolnutím kultury arabské a evropské, tedy křesťanské. Slaví se zde Día de la Cruz (tedy Den kříže) a tím se slaví vítězství nad arabskou nadvládou. Na tuto dobu nejlépe upoutá symbol města, obrovský komplex opevnění, paláců, zahrad a salonů, La La Alhambra.
Přijíždíte-li do Granady z kteréhokoli směru, nemůžete minout aspoň letmý pohled ne nedaleké masivy pohoří Sierra Nevada, kde stále na vrcholcích leží sníh.
La Alhambra – symbol Granady. Tyčí na vyvýšeném místě, je to asi takový symbol co pro Brno Špilberk a Petrov. La Alhambra je památkou na arabskou nadvládu a nápisy jsou zde v angličtině, španělštině a arabštině. Stojí za to si celý komplex projít, je to celodenní výlet. Nachází se zde spousa paláců, komnat, zahrad, opevnění, ale také přírodních krás ve formě vodopádů a bujné vegetace. Vstupné stojí 13 eur za denní prohlídku a 25 eur za osvětlenou prohlídku noční. Není možné koupit lístky přímo na aktuální den, je nutno je rezervovat předem. To jsem zjistil z praxe.

Když vyjdete z La La Alhambry, dostanete se do historické části města s mnoha křivolakými úzkými uličkami a typickou architekturou. V letní sezonu jsou zde otevřené různé hospůdky a venkovní posezení. Zde na vás dýchne historie a poklidná nálada…
Vystoupáte-li na nejvyšší místo Granady, na protější opevnění naproti La Alhambry, naskytne se vám Granada jako na dlani. Dnes je to moderní, prosperující město, které však stále si uchovává odkaz na svou historii. V dálce již vidíme moderní obytné čtvrti a průmyslové stavby.
Odkaz na arabskou nadvládu je znát zejména v historické části města, například ve čtvrti Albaycín, kde narazíte na dekorovaný nápis dle arabského písma (ovšem zleva doprava).
Granada je velkým lákadlem Andalusie, ne jen kvůli slavné La Alhambra, ale stojí za to si projít město celé, zejména starou část a opevnění, kde je pak krásný pohled na Granadu a pohoří Sierra Nevada. Kvalitní dálnice vás dopraví přímo až do centra města, kde je možné celkem pohodlně zaparkovat. V místních stáncích a obchodech je možno zakoupit mnoho suvenýrů. Je to město, kde se mísí evropská a arabská kultura. Granada je taktéž městem flamenca.
zp8497586rq
zp8497586rq
zp8497586rq

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...