Recenze – Dovolená v Itálii v Catanii

itálieKdyž se řekne Sicílie, většinou lidé řeknou, že je tam sopka. Méně už, že se jedná o Etnu, aktivní sopku na ostrově Sicílie. A my zamíříme rovnou pod ní, do města Catania, které je druhé největší město na Sicílii. Nalézá se na východním pobřeží Sicílie. Není to žádné městečko, mají tu i metro.
Život je zde ovlivněn stálou hrozbou erupci Etny, přesto zdejší lidé to tak nevnímají. Spíše mají Etnu jako turistický symbol. Catanii jsem navštívil v listopadu, kdy je zde stále příjemně teplo, avšak nepanují letní parna. Místní městská pláž je pěkná, avšak pokud si zajedete asi 10 km od města, čeká vás mnohem lepší pláže. Přímo v Catanii můžeme najít rušné centrum s bulváry a obchody, typická sídliště, můžeme zajít do starého přístavu, kde v místním obchůdku lze koupit nejrůznější suvenýry. Po dlouhém přemlouvaní (Italové mají čas a mimo sezonu jsou rádi, když se objeví turista) jsem získal pěknou mikinu ze 45 eur za 15.

Je vidět, že Catania je velkým městem. A opravdu leží asi 15 km od Etny. V Catanii si každý najde něco, od pestrých nákupních tříd v centru, příjemné posezení v některé kavárně u šálku vyhlášené kávy, od espressa, přes lattè až třeba po miniaturní ristretto, u nás nesprávně nazýváno piccolo. Nebo se projít po některé z tichých uliček Catanie a dívat se planě rostoucích rostlinách po domech a kochat se místní pohodou a architekturou. Jaký to klid, ani se neuvědomíme, že 2 km od nás je rušné centrum velkoměsta s více než 150000 obyvateli. Che tranquilità, dolce vita… V uličce, i u palem, najdeme zákoutí klidu.

Co je však zajímavé, je místní doprava, která zejména v centru a na sídliště neslábne snad nikdy. Navíc prodejny aut jsou na každém kroku podél hlavní silnice. Doprava je chaotická a červená značka na semaforu je opravdu jen značkou. Pře přechod je nutné často utíkat, řidiči nečekají a ani to nemají v úmyslu. Ale zase reakce jsou úžasné, je schopen zastavit 2 metry od vás.
Pro turisty je velmi dobré značení hotelů a penzionů podél silnic. Bydlel jsem v hotelu v centru města a potřeboval jsem se dostat do jiného cca 3 km daleko. Všude jsou chodníky. A lidi běhají, udržují se v kondici. I stařík s hůlkou se snaží běhat, stejně jako mladí. Běhání a šerm je tu tradice. Šerm? Ano, Catania je označována jako „centro mondiale della scherma“, tedy světové centrum šermu. A konají se zde často zápasy v šermu. Catania vás zkrátka vždy překvapí, klidem, ruchem, tradičním rybím trhem v přístavu, atmosférou místních kaváren, mořem a čímkoli dalším. Třebas i metrem. Moře bylo v době mého pobytu velmi rozbouřené, což ocení především surfaři. V létě je zde horko a vyplatí se zajet si na tu vzdálenější pláž od centra.
V duchu dobré kávy a posezení u moře v kavárně se s Catanií loučím. Je zde od všeho něco, turisté mají důvod sem přijet. Je také možnost výletu na Etnu v rámci pořádaných expedicí s průvodcem, cena je do 60€ za osobu. A v létě samozřejmě koupání a plno sicilského sluníčka.
zp8497586rq

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...