Recenze – Dovolená na Gibraltaru

2185-1265156807Sp3NTento výlet nás zavede na jih Španělska, do Andalusie. I když ne tak docela. Pokud si při vyslovení „Velká Británie“ představíte mlhavé a chladné počasí, Gibraltar je změnou. Opravdu, toto nevelké území patří Britům, ale počasí je typické pro jižní Španělsko. Takže i Britové mají kousek svého „tepla“. Příjezd doGibraltaru oznamují velké silniční cedule, neboť se zde nachází regulární státní hranice a přijde vám uvítací SMS od místního operátora. Mají zde i vlastní poznávací značky (s kódem GBZ), mluví se tu anglicky, ale španělsky tu mluví logicky dost lidí. Mají tu i vlastní letiště, které je něčím unikátní, viz dále.

Přijíždíme do Gibraltaru po kvalitní silnici a blížíme se ke státním, anglicko-španělským hranicím. Dominantou Gibraltaru je hora, která je známá jako „mys Evropy“, přestože Gibraltar není nejjižnějším místem našeho kontinentu, tím je město Tarifa ve Španělsku.
Gibraltar lze rozdělit na město, přístav a park. Prošel jsem všechno. Je zde vidět i arabský vliv, neboť tu stojí mešita s arabskými nápisy. V pozadí mešity masiv hory.
Nejzajímavější je samotný park, kde nalezneme všechny historické monumenty Gibraltaru. Při procházce parkem uvidíme nejrůznější bujnou vegetaci a volně pobíhající opice, kterým je zde věnovaná i samotná atrakce s makaky. Opice dostávají denně jídlo a lidi je nemají krmit, ale nedejte jim něco. Hned se k vám nalepí.
Celým parkem dojdeme až na nejvyšší bod s výhledem na africké pobřeží či širé moře. Také je možno si prohlédnout místní válečné bunkry a opevnění. Gibraltar byl pro Brity za 2. světové války strategickým lodním přístavem a opevněním. I jeskyni si můžete prohlédnout, ta stojí opravdu za to, je v ní koncertní hala.

Za prohlídku stojí i podzemní bunkry a ukázka tehdejší dělostřelecké techniky. Projít celý park je celodenním výletem. Je však nutné zaplatit 15 euro ke vstupu, poté můžete v parku být celý den do 19 hodin.
Nakonec zmíním zvláštnost zdejšího letiště. Je jedno z nejmenších na světě, ale nejzajímavější je to, že přes runway probíhá dálnice. Takže když odlétá či přilétá letadlo, provoz se signálem zastaví na určitou dobu. Provoz však na letišti není nijak velký.Celkově hodnotím návštěvu Gibraltaru velmi kladně. Za tu cenu 15 eur stojí si projít celý park a vidět historické i přírodní památky. Bujná flora, opice, bunkry, jeskyně St. Michael´s s koncertní halou a samozřejmě úžasný rozhled z hory na moře a Afriku. Gibraltar je samostatným britským územím a i proto působí trochu jinak než okolní Španělsko.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...