Méně známá stránka kubánského Varadera

Jedná se o 20 km dlouhý úzký poloostrov s bílým a zlatým pískem lemovaným více jak 50 hotely all-inclusive. Není proto divu, že se¨sem sjíždějí zahraniční turisté, přičemž Varadero je největším letoviskem na Kubě (a jedním z největších v celém Karibiku). Na celém světě přitom naleznete jen málo míst, kde jsou kontrasty mezi letoviskem a zemí za jeho branami tak nápadné. Z lesknoucích se moderních luxusních mega-hotelů, upravených úseků pláže a udržovaných tříd můžete přejít do světa, který je přesným opakem.. Světa s rozpadající se koloniální architekturou a troubícími kadilaky z 50. let kodrcajícími se na rozbitých silnicích, s prodavači ovoce, vozy taženými koňmi a cyklisty balancujícími s cukrovou třtinou či kusy starého nábytku na ramenou na svých otlučených kolech; je to svět, jehož obyvatelé vydělávají v průměru jen 15 USD měsíčně.   

Avšak ani pokud dáváte přednost letoviskům all-inclusive, byste si neměli nechat ujít příležitost se podívat mimo Varadero. A nejde tu jen o pestrou kouzelně chaotickou dávku autentičnosti, kterou byste jinak postrádali. Kromě všech atrakcí uvedených v brožurách a turistických průvodcích zde najdete lepší možnosti potápění i lepší podniky, než pouze uvnitř vyhrazené turistické lokality s obchody se suvenýry. A to vše přitom tak blízko, že se před setměním můžete vrátit zpět do pohodlí Vašeho letoviska.

Playa Coral

Pokud jste si mysleli, že voda kolem Varadera je azurový ráj, budete asi zklamaní. Pouze 15 km od Varadera na cestě vedoucí do města Matanzas nabízí Playa Coral korálovou a písečnou pláž s nádhernými podmořskými útesy vzdálenými pouze pár metrů od břehu (ve Varaderu však není žádná tak blízko, abyste si mohli zaplavat). Viditelnost ve vodě často překračuje 25 m, takže počítejte s tím, že spatříte asi padesát druhů korálů a stovky druhů ryb, které zde žijí. Šnorchlování (v ceně 10 CUC za 45 minut) je nejlepší před 10 hod. ráno, než sem začnou přijíždět skupiny turistů a než se začne zvedat vítr. za hloubkové potápění zaplatíte 25 CUC za ponoření, veškeré vybavení si můžete zapůjčit.   

Cueva Saturno

Z odbočky při cestě na letiště asi 20 km od Varadera vede stezka křovinami a lesem a pak příkře spadá ke složitému systému jeskyní, kterých je celkem 57, a to včetně umělé Cueva Saturno, cenoty – podzemního přírodního koupaliště. Voda zde má zářivě tyrkysový odstín á a Vy můžete plavat nebo šnorchlovat mezi stalagmity a stalaktity, z nichž mnohé se spojily v mohutné sloupy, které majestátností předčí i umělé koloniální sloupy v nejkrásnějších hotelových halách ve Varaderu. Vstupné je 5 CUC (kubánských konvertibilních peso); muž u vchodu obvykle nabízí pečené vepřové maso.     

Matanzas – kubánské Athény

Pokud je Varadero turistickou destinací, kde se točí peníze, a představuje současnost Kuby, pak město Matanzas je krásným kulturním centrem a ztělesňuje minulost Kuby. Dny jeho slávy vybledly už na počátku 20. století, avšak co se týče krásy, otlučená, ale půvabná koloniální architektura Matanzasu předčí i Varadero s jeho všeobecně nenápaditým designem hotelů. Prohlédněte si krásné Teatro Sauto z roku 1863, velkolepé divadlo s halou a stropem zdobenými obrazy řeckých bohyní a múz, kde vystupovala ve své době např. ruská baletka Anna Pavlovová. Projděte si krásné výstřední Museo Farmaceútico, pečlivě udržovanou rodinnou lékárnu z 19. století vystavující směsicí původních lahví a lékařských nástrojů. Anebo se můžete vydat pěšky z centra Matanzasu 1,5 km ke kostelu Iglesia de Monserrate z 19. století, který působivě korunuje vrcholek kopce, ze kterého budete mít úžasný výhled na město a na dramatické údolí Valle de Yumurí.

Ubytování v soukromých pensionech (casa particular)

I přes všeobecnou domněnku ubytování v hotelech na Kubě není zárukou dobrého pokoje ani kvalitního jídla. Pamatujte na to, že Varadero slouží jako levná alternativa k mexickému Cancúnu (vyhledávanému především Američany). Většina cestovatelů, kteří se na Kubě dostali mimo letoviska  all-inclusive, obvykle považuje za mnohem lepší možnost ubytování nově vznikající soukromé pensiony (casas particulares), které jsou vysoce profesionální a špičkové kvality. Ve městě Matanzas se nacházejí asi nejlepší pensiony casas particulares v západná části Kuby, takže je skvělým místem, kde můžete poznat život s místní rodinou v současné Kubě. Z mnoha možností vybíráme rozlehlý Hostal Azul, kde čtyři bezvadné pokoje obrácené do dvora zastiňují ty v hotelech ve Varaderu, a zdejší domácí kuchyně je navíc nesrovnatelně čerstvější a kreativnější.     

San Miguel de los Baños

Může to být záblesk budoucnosti Varadera? V první polovině 20. století bylo tohle staré lázeňské město vzkvétajícím letoviskem, které svojí oblíbeností zastínilo i Varadero. Návštěvníky sem lákala léčivá voda a krásné neoklasicistické vily a hotely, jako např. Gran Hotel y Balneario, který je replikou Velkého kasina v Monte Carlu. V 50. letech však odpad z cukrovaru kontaminoval zásoby vody a město bylo opuštěno. Dnes se zde můžete procházet kolem ruin elegantních budov, do některých z nich se lidé nastěhovali zpátky. Projděte se ke stále stojícímu Gran Hotelu s jeho lázněmi v románském stylu (bude však potřeba si získat přízeň hlídače a koupání se nedoporučuje) nebo na zelenou vyhlídku Loma del Jacán na kopci nad městem. Budete vzdáleni pouze 40 km od Varadera, a přitom jedinými turisty široko daleko!  

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...