Jak strávit mezipřistání na Islandu

Mezi zkušenými cestovateli při letech z Evropy do Severní Ameriky získává na oblibě prodloužené mezipřistání na Islandu. Díky atraktivním cenám letenek a tomu, že aerolinie Icelandair nabízejí cestujícím v tranzitu možnost udělat si přestávku na Islandu až 7 dní bez příplatku, mnoho cestovatelů využije příležitosti a zdrží se tu, aby poznali „zemi ohně a ledu“ v celé její velkoleposti.

24 hodin v Reykjaviku

Svoji návštěvu začněte poklidnou procházkou od hlavního tahu Laugavegur ke kostelu Hallgrímskirkja. Tato část Reykjavíku se proměnila v módní nákupní okrsek, kde můžete zakoupit kvalitní outdoorové oblečení a vybavení. Strohý kostel Hallgrímskirkja, který se má podobat horám a ledovcům, u návštěvníků často vyvolává smíšené reakce, ale výhled z jeho věže je nepochybně skvělý. Před kostelem stojí socha vikinského objevitele Leifa Erikssona, prvního Evropana, který objevil Severní Ameriku 500 let před Kolumbem.

Od kostela Hallgrímskirkja pokračujte severozápadním směrem ke starému přístavu a zúčastněte se lodního výletu za pozorováním velryb. Ve vodách kolem Islandu dovádějí tisíce plejtváků, delfínů, sviňuch, keporkaků a kosatek, přičemž poskytovatelé plaveb vědí, kde je hledat.

Až budete zpět na pevné zemi, navštivte Námořní muzeum v Reykjaviku. Sídlí v bývalé mrazírně u starého přístavu a mapuje námořní historii země počínaje dobou Vikingů. Přestavuje tisíce artefaktů souvisejících s mořem, z nichž některé jsou nanejvýš svérázné.

Pro ty, kdo se zajímají o vulkány (Island má 200 sopek), je zde Volcano House („Sopečný dům“) nedaleko Námořního muzea. Podívat se zde můžete na dva dokumenty, kdy shlédnutí obou trvá necelou hodinu.

V jiném případě můžete zamířit do pozoruhodné koncertní síně Harpa a navštívit některé vystoupení. Kromě klasické hudby zde můžete také vidět komedii Jak se stát Islanďanem za 60 minut, při níž se za necelou hodinu dozvíte, jak chodit, mluvit a chovat se jako Islanďan. Nedaleko Harpy se nachází skvělá skulptura Sólfarið – The Sun Voyager od uznávaného islandského sochaře Jóna Gunnara Árnasona.

Koupání se v horkých pramenech

Jezírka s horkou vodou hrají významnou roli v životě na Islandu. Laugardalslaug nacházející se asi 2,5 km na východ od kostela Hallgrímskirkja je největší geotermální horký pramen a patří k němu venkovní bazén dlouhý 50 m. Pokud dáváte přednost prostředí pláže, navštivte pláž Nauthólsvík, kde kombinace zlatého písku a geotermálně ohřívané mořské vody v laguně přináší dokonalou relaxaci.

Pokud budete mít pár dní navíc…

Když vyžijete dnů na Islandu, které Vám při mezipřistání aerolinie poskytnou, můžete si moct také poklidným tempem prohlédnout některé odlehlejší fantastické lokality u skalnatého pobřeží Islandu. Ubytovat se můžete v některém z hotelů v oblasti, abyste měli na dosah zdejší majestátní scenérii pod půlnočním sluncem (v době od května do srpna).

Ledovcová laguna Jökulsárlón

Na Islandu byla natáčena řada filmů. Velkolepá scéna, ve které James Bond sjíždí ve svém Astonu Martin po lesklém ledu, přičemž bojuje s padouchy v bondovce Dnes neumírej byla natočena na ledovcové laguně Jökulsárlón. Senzační laguna je poseta modrými kusy ledovce, které plují do severního Atlantiku. Tak modré jsou kvůli vysoce stlačenému sněhu, kdy několik metrů sněhu bylo slisováno do pouhého milimetru ledu; přitom si budete moct udělat představu, jak působí čas v průběhu staletí v přírodě.

Tip: při cestě k Jökulsárlónu si udělejte zastávku u lávového pole Eldhraun. Rozlehlá oblast je pokrytá staletým porostem mechu, který dal krajině hrbolatý sametově zelený vzhled. Také navštivte některou pláž s černým pískem, jako je pláž Reynisfjara u pobřežní vesnice Vík.

Další lokality pro filmové fanoušky

Filmový sci-fi Interstellar (2014) se částečně natáčel na ledovci Svínafellsjökull. Adrenalinová scéna se závodem aut ve filmu Rychle a zběsile 8 byla natáčena na jezeře Mývatn. Dokonce i Justin Bieber natočil svůj klip I’ll Show You v okolí majestátního kaňonu Fjaðrárgljúfur a vodopádů Seljalandsfoss. Při těchto úžasných scénách se fanoušci po celém světě ptají: „Existují opravdu tato místa?“ Ano, existují, a to na Islandu. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout tato fantastická místa, je v pronajatém autě.

Rozrůstající se gurmánská scéna

Island je známý svými kvalitními mořskými plody a jehněčím. Odvážnější gurmáni mohou ochutnat také fermentované maso žraloka (Harðfiskur), maso papuchalka a plejtváka. V každém případě si nenechte ujít plysur (islandský hot dog) a humří polévku.

Pár zajímavostí o Islandu

  1.  na Islandu není žádná pobočka MacDonald’s; poslední jídlo bylo prodáno v roce 2009 a dnes se nachází v národním muzeu země (a stále vypadá úžasně čerstvě)
  2.  v Reykjavíku se nachází první muzeum penisů na světě; pokud Vás tedy vždy zajímalo, jak vypadá penis plejtváka obrovského, dozvíte se to v islandském Falologickém muzeu
  3.  slovo „gejzír“ pochází z „Geysir“, jména gejzíru na jihozápadě Islandu, který byl poprvé spatřen při chrlení ve 14. století
  4.  islandské sopky vyprodukují asi třetinu veškeré lávy na světě
  5.  kdyby stálo vedle sebe 72 mil. lidí, všichni by se vešli na největší islandský pevninský ledovec Vatnajökull
  6.  elfové hrají významnou roli v pověrečném aspektu života Islanďanů, přičemž odborníci na elfy bývají často žádáni o pomoc při stavbách, především pokud dojde k nečekaným problémům

Aerolinie Icelandair

Icelandair jsou transatlantické aerolinie nabízející cestujícím jedinečnou příležitost užít si mezipřistání na Islandu až 7 dní bez jakéhokoli příplatku. Létají z Londýna do 22 destinací v Severní Americe, pouze s jedním mezipřistáním v Reykjavíku.

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...