Hlavní atrakce Kuby

Největší karibský ostrov Kuba překypuje historií, kulturou a svým podmanivým duchem. Živá hudba se nese kamennými náměstími ve staré Havaně (UNESCO), retro auta brázdí ulice a krásné staré budovy v  koloniálních městech evokují dojem země zamrzlé v čase.

Kuba také oplývá přírodními krásami. Ostrov má více jak 5000 km pobřeží, jehož většinu lemují oslnivé pláže. Korálové útesy se lesknou v tyrkysových vodách, zatímco bujně zelená krajina a nádherné ostrovy hostily prezidenty, skýtaly útočiště revolucionářům a inspirovaly spisovatele z celého světa, mj. Ernesta Hemingwaye. Se svojí historií, krásou, vynikajícím potápěním a rybařením nabízí Kuba hloubku a pestrost, jakým můžete konkurovat jen málo karibských ostrovů.

Stará Havana (Habana Vieja)  

Stará Havana (UNESCO) představuje dobře zachovalý kus kubánské historie. Při procházení se po kamenných ulicích a pohledu na velkolepé barokní a neoklasicistické budovy si snadno představíte, jak vypadal život na Kubě před asi 200 lety. Historickým budovám v současnosti dávají nový život rozsáhlé renovace. K hlavním atrakcím patří nám. Plaza de la Catedral, kde se nachází kubánská barokní katedrála Catedral de San Cristobal, restaurace Bodeguita del Medio, kterou proslavil Hemingway, a vojenská pevnost Castillo de la Real Fuerza.

Náměstí Plaza Vieja, také ve starém městě, je jedno z nejrušnějších shromaždišť v Havaně. Hlavní významnou budovou je zde Casa del Conde Jaruco z 18. století s krásnými vitrážovými okny v prvním patře. Nedaleká Camera Obscura nabízí fantastické výhledy z věže vysoké 35 m. Na průzkum starého města si nechejte minimálně den, pokud možno více.

Varadero – město a letovisko

Varadero je jedna z nejproslulejších plážových destinací na Kubě a naleznete zde pláže patřící k nejlepším v Karibiku. Táhne se kolem poloostrova de Hicacos, který vyčnívá do moře u severního pobřeží, kde ho padací most spojuje s pevninou. Pás porostlý palmami je lemován více jak 50 hotely a zdejší nádherné bílé písčité pláže přitahují návštěvníky z celého světa. K hlavním atrakcím patří Národní park Punta Hicacos (NP de Varaderos), přírodní rezervace s pěknou pláží, a dvě jeskyně, Cueva de Ambrosio a Cueva de Musulmanes.

Poklidný Park Josone, také ve Varaderu, nabízí bohaté květinové zahrady, restauraci, bazén na plavání a malé jezero, kde mohou návštěvníci pádlovat ve člunech. Severovýchodně od Varadera leží Podmořský park Cayo Piedra, který je je oblíbeným místem pro potápění a šnorchlování, kde pod mořem naleznete vraky lodí a lesknoucí se hejna pestrobarevných ryb. Kromě toho zde patří k oblíbeným aktivitám rybaření na hlubokém moři, golf, skydiving a jednodenní výlety za kulturními atrakcemi.

Trinidad – město

Průzkum města Trinidad (UNESCO) připomíná procházku zpátky v čase. Krásně zrenovované budovy a kamenné ulice v  centru vyzařují osobitou koloniální atmosféru. Většina architektury pochází ze 17.-19. století, kdy Trinidad prosperoval díky obchodu s cukrem a s otroky. Dnes patří k nejzajímavějším městům pro návštěvníky země mimo Havanu. Můžete nasávat rušné prostředí na kamenném centrálním náměstí Plaza Mayor, nad kterým se tyčí neoklasicistický kostel sv. Trojice (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad). K dalším pamětihodnostem patří kostel a klášter sv. Františka (Iglesia y Convento de San Francisco) s  charakteristickou zvonicí, Muzeum koloniální architektury (Museo de Arquitectura Koloniální), galerie umění Casa de Aldeman Ortiz a Palacio Brunet, velkolepé sídlo z roku 1812, kde jsou k vidění původní fresky a mramorové podlahy.  Východně od Trinidadu na cestě do města Sancti Spiritus nabízí bujně zelené údolí Valle de los Ingenios (UNESCO) řadu ruin a pozůstatků z 19. století, kdy zde vzkvétaly plantáže s cukrovou třtinou a výroba cukru. Kromě toho se jedná o skvělé místo k projížďkám na koni v krásné scenérii se zelenými poli s cukrovou třtinou, palmami a horami.

Guardalavaca – letovisko

Město Guardalavaca v provincii Holguin je lemované lesknoucími se plážemi a tišší a odlehlejší než Varadero. Zdejší rozlehlá pláž obklopená bujnou zelení skýtá spoustu stinných zákoutí pro ty, kdo hledají útočiště před tropickým sluncem, zatímco potápěči a šnorchlaři zde mohou prozkoumávat hojnost mořského života na korálových útesech. Jednodenní výlety z Guardalavaky zahrnují dobrodružné aktivity v džungli, výlety na lodi a prohlídky města Santiago de Cuba.

Západně od Guardalavaky leží NP Bahia de Naranjo zahrnující velký kus pobřeží a tři ostrovy, a také delfinárium na ostrově Cayo Naranjo nabízející blízké setkání s delfíny. Archeologická lokalita Chorro de Maita je dalším možným cílem výletu, přičemž zahrnuje pohřebiště domorodých Indiánů a zrekonstruovanou vesnicí Indiánů Taínů.

Playa Paraíso na ostrově Cayo Largo del Sur  

V zemi známé svými krásnými pláže patří Playa Paraíso („Rajská pláž“) na ostrově Cayo Largo del Sur k vůbec nejlepším. Nádherný pruh pobřeží s měkkým bílým pískem a něžně modrým mořem lemuje krytý západní okraj ostrova a splývá s neméně úžasnou pláží Playa Sirena. Ostrov Cayo Largo del Sur je skutečný ráj pro milovníky slunce s typicky suchým slunečným klimatem a pár turistickými atrakcemi, spolu s krásnými plážemi, mnoha hotely a letovisky.

Ostrov Cayo Coco  

Další z idylických plážových destinací na Kubě (a jedna z nejizolovanějších) je ostrov Cayo Coco, který vystupoval v Hemingwayových románech Ostrovy uprostřed proudu a Stařec a moře spolu s nedalekým ostrovem Cayo Guillermo. Patří do ostrovů Jardines del Rey, které společně tvoří souostroví Sabana-Camaguey. Cayo Coco je spojen mostem s pevninou, ačkoli většina návštěvníků sem přicestuje letecky. Hlavní atrakcí jsou slunečné pláže. Pláž Playa Los Flamencos na atlantické straně ostrova vyniká mezi ostatními svým pásem písku vyběleného sluncem o délce 5 km, zatímco tichá a turisticky nerozvinutá Playa Prohibida nabízí poklidnou stezku přírodou. Kromě toho je ostrov vynikajícím místem pro pozorování ptactva.

Také ostrov Cayo Guillermo spojený vyvýšenou cestou s Cayo Coco, se může chlubit skupinou krásných pláží, jako je úžasná Playa Pilar, a také řetězcem letovisek all inclusive.

Národní park Viñales (údolí Viñales)   

NP Viñales (UNESCO) je krásné zelené údolí v pohoří Sierra de los Organos severně od provincie Pinar del Rio. Do údolí se zařezávají strmé vápencové kopce nazývané mogoty a vytvářejí dramaticky působící krajinu. Dno údolí v NP Viñales představuje zemědělskou oblast, kde se pěstuje tabák, ovoce a zelenina. Milovníkům outdoorových aktivit nabízí park fantastické podmínky pro pěší turistiku a jízdu na koni v kopcích. Nedaleké příjemné město Viñales představuje skvělou základnu pro poznávání okolní oblasti, přičemž turistické společnosti sem poskytují jednodenní výlety z Havany.

Baracoa – město  

Jednou z významných atrakcí Kuby je Baracoa, krásné nejstarší město v zemi. Založeno bylo v roce v provincii Guantanamo a ve stejnou dobu započala stavba prvního kostela. Město bylo odříznuté od většiny vnějšího světa až do 60. let 20. století, kdy byla postavena dálnice La Farola, avšak uchovalo si svoji atmosféru odlehlého místa. Dnes sem návštěvníci přicházejí kvůli krásné koloniální architektuře a zelené krajině, kde vodopády a příjemné pláže skýtají skvělý protiklad k horké džungli. Nad vší tou tropickou krásou se zvedá plochý El Yunque, který láká pěší turisty k výstupu s průvodcem na vrchol ve výšce (589 m). Svahy kopce jsou biosférická rezervace UNESCO, kde se daří vzácným ptákům a rostlinám.

Pokud chcete skutečně ocenit zdejší pozoruhodnou scenérii, vydejte se autem po dálnici La Farola u města Baracoa přes hory až do pobřežního Cajobaba (49 km). Za návštěvu stojí rovněž Městské muzeum sídlící ve vojenské pevnosti Fuerte Matachin , které nabízí pohled na pozoruhodnou historii města Baracoa a pevnosti samotné, spolu s krásnými výhledy na zátoku. Asi 20 km severozápadně od Baracoa naleznete jednu z nejlepších pláží, nádhernou Playa Maguana. Pokud máte dobrodružnou povahu, můžete si v Baracoa pronajat kolo a dál šlapat. K dispozici jsou časté lety z Havany do Baracoa.

Nábřeží Malecón, Havana  

Proslulá nábřežní promenáda Malecón v Havaně byla navržena v roce 1901 a častotečně postavena v  1902 a později a procházka po ní znamená výlet do historie města. Promenáda o délce 7 km vede od čtvrti Habana Vieja k centrálnímu obchodnímu okrsku Vedado a po trase nabízí přehlídku dobře zachovalých budov z 20. století, které představují směsici architektonických stylů, včetně secese a neomaurského stylu. Budovy v pastelově růžové a žluté jsou lahůdkou pro fotografy, především ve zlaté záři soumraku. Oblíbenou zábavou je zde pozorování lidí: loudají se tu mladí milenci vedoucí se za ruce, místní rybáři nahazují udice a děti lezou po mořské hrázi.

Mauzoleum Che Guevary, Santa Clara

Zatímco plážová města a letoviska mohou působit stále stejně, město Santa Clara, kde se v roce 1958 odehrál slavný poslední boj partyzánů v čele s Che Guevarou, představuje další rozměr a hloubku. Che Guevarovou tělo zde ubylo uloženo k poslednímu odpočinku, přičemž jeho mauzoleum (Mausoleo del Che Guevara) a památník Memorial Comandante Ernesto ‚Che‘ Guevara jsou významnou atrakcí města. Na podstavci jeho bronzové sochy na nám. Plaza de la Revolucion je zapsán jeho poslední dopis Fidelu Castrovi a za ní stojí mauzoleum. Přiléhající Historické muzeum revoluce pak vystavuje některé osobní věci Che Guevary. Kromě toho byste měli navštívit také dojemný památník Monumento a la Toma del Tren Blindado, malé muzeum ve starém vagonu na místě poslední bitvy Che Guevary a Batistových vojsk.

Národní muzeum krásného umění  

Pokud Vás zajímá umění, nenechte si ujít návštěvu Národního muzea krásného umění v Havaně (Museo Nacional de Bellas Artes) s jeho rozsáhlou a působivou sbírkou zahraničního i kubánského umění. Sbírka je umístěna ve dvou budovách a zahrnuje práce od dávných dob až do současnosti. Honosná zrenovovaná budova Palacio del Centro Asturiano ve stylu španělské renesance a obložená italským mramorem pochází z 20. let 20. století. Vystavuje mezinárodní umění včetně prací evropských mistrů, ze starověkého Řecka, Říma a Egypta, a také práce z Asie, USA a Latinské Ameriky. Nejpozoruhodnější je přitom španělská sbírka.

Nápadná mramorová skulptura „Forma, prostor a světlo“ zdraví návštěvníky u vchodu do druhé části, která pochází z roku 1959. Budova Palacio de Bellas Artes v racionalistickém stylu představuje expozici nutící k zamyšlení a zaměřující se na kubánské umění od 17. století do současnosti, včetně skulptur, tisků a obrazů.

Adresy: Palacio de Bellas Artes, Trocadero Street e/Zulueta y Monserrate, Havana Vieja;

Palacio del Centro Asturiano, San Rafael, e/Zulueta y Monserrate, Havana Vieja

Pevnost Castillo de San Pedro del Morro, Santiago de Cuba   

Pevnost Castillo del Morro (UNESCO) patří k nejlépe zachovalým španělským pevnostem ze 17. století. Stojí u vstupu na pláž Bay of Santiago asi 10 km jihozápadně od města Santiago de Cuba, druhého největšího města země. Stavba umístěná vysoko na útesu byla navržena v roce 1587, trvalo však celá desetiletí, než byla na konci 17. století dokončena. Původně byla určena na ochranu před útoky pirátů, na konci 18. století však sloužila také jako věznice, než byla opět proměněna v pevnosti. Dnes si můžete prohlédnout mnoho různých úrovní pevnosti, dozvědět se o pirátech a její historii v malém muzeu a těšit se z působivých výhledů na zátoku.

K dalším kulturním atrakcím Santiaga de Cuba patří Muzeum  Diega Velazqueze a hřbitov Santa Ifigenia, kde jsou uloženy ostatky některých významných vojenských postav Kuby. Necelou hodinu cesty autem od města leží NP Baconao, další biosférická rezervace UNESCO, kde si můžete prohlédnout kávové plantáže, projít se krásnými botanickými zahradami a těšit se z úžasných výhledů 360 stupňů na hory a moře z vrcholku vysoké vulkanické skály Gran Piedra (1234 m).

Poloostrov Zapata

Poloostrov Zapata (Ciénaga de Zapata), ráj pro milovníky ptactva a přírody vůbec, se nachází v odlehlé řídce osídlené části Kuby s rozmanitou krajinou a s mokřinami patřícími k největším v karibské oblasti. Poloostrov Zapata („bažiny Zapata“) je biosférická rezervace UNESCO a domov přibližně 150 různých druhů ptáků včetně chřástalů, papoušků a volavek. Běžně se zde vyskytují také krokodýli. Část poloostrova spadá po přírodní rezervaci NP Montemar, kde můžete spatřit některé z těchto živočišných druhů v jejich přirozeném prostředí.

U ústí Zátoky sviní (Bahia de Cochinos) se nachází pláž Playa Giron, kde v roce 1961 proběhla slavná Invaze v Zátoce sviní. Seznámit se blíže s touto historií můžete v malém Muzeu Giron. Playa Larga nad Zátokou sviní je dlouhá pláž na pozadí s bujnou vegetací. Nadšení potápěči zase mohou prozkoumat život pod hladinou na řadě míst kolem zdejšího podmořského útesu. Hlavním turistickým centrem poloostrova je vesnice Boca de Guama a jeho hlavní atrakcí krokodýlí farma Criadero de Cocodrilos. Opodál na Laguna del Tesoro („Jezeře pokladů“) leží letovisko Horizontes Villa Guama, turistické centrum v podobě indiánské vesnice, které je přístupné pouze na lodi.

Historický vojenský park, Havana   

Historický vojenský park (Parque Historico Militar) zahrnuje dvě nejproslulejší pevnosti v Havaně: Castillo de los Tres Reyes del Morro (také jen El Morro), a Fortaleza de San Carlos de la Cabaña. El Morro ležící u vstupu do zálivu a přístavu Havany byl postaven na konci 16. století a počátku 17. století, aby odrážel piráty, a dnes vypadá v podstatě stejně jako v těch dobách. Maják byl nahrazen kamenným v polovině 19. století, ale původní lampa stále svítí na moře. Můžete vystoupit na vrchol pevnosti a obdivovat působivé výhledy na oceán a město.

Jen kousek pěšky od pevnosti El Morro se nachází pevnost (Fortaleza de San Carlos de) La Cabaña postavená v 70. letech 18. století, tehdy největší a nejdražší, jakou Španělé postavili. Pevnost se za Batistova režimu změnila na vojenské vězení a později po kubánské revoluci sloužila jako Che Guevarovo ústředí. Můžete si prohlédnout zdejší muzeum, které mapuje historii pevnosti, avšak nejoblíbenější dobou k návštěvě bývají večery, kdy herci oblečení do kostýmů z 19. století předvádějí ve 21 hodin Ceremonia del Cañonazo („Kanonový obřad“).

Náměstí revoluce, Památník José Martího, Havana

Díky svému významnému místu v historii Havany zasluhuje Plaza de la Revolucion (Náměstí revoluce) alespoň krátkou zastávku, přinejmenším abyste si připomněli události, které se zde udály. Na náměstí pronášel Fidel Castro své projevy, které někdy přilákaly i více jak milion lidí. V roce 1998 během své návštěvy Kuby zde sloužil mši Jan Pavel II.. Uprostřed nám. Plaza de la Revolucion stojí šedá věž vysoká 109 m, což je památník kubánského národního hrdiny Jose Marti, zatímco jeho velká socha z bílého mramoru stojí u základny věže. Pod sochou je vstup do Památníku Josého Martího, kde se nachází muzeum Martího. Výstup na věž Vám poskytne fantastické výhledy na Havanu. Naproti památníku se nachází známý obří portrét Che Guevary umístěný na budově kubánského Ministerstva vnitra

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...