Dovolená na Jamajce

Díky své krásné krajině a moři představuje Jamajka zemi snů. Naleznete tu křišťálové moře ukrývající korálové zahrádky, které šplouchá na písek žlutý a měkký jako máslo, temný jako saze nebo bílý jako rýže; také rudou zemi a zelené banánové háje stoupající až ke strmým horám, a sebevědomý, avšak příjemný přístup místních lidí. Až budete mít možnost prožít svůj sen, nezapomeňte na následující atrakce a možnosti.

Muzeum Boba Marleyho, Kingston

Dovolená na Jamajce 1

Domov Boba Marleyho v okrajové části města je plný památek na něj: jeho zlaté a platinové desky, jeho oblíbené tričko… Návštěvníky však nejvíce přitahuje jeho jednoduchá ložnice vyzdobená předměty, které pro něj měly duchovní význam, kuchyňka, kde si vařil svá rastafariánská jídla, a houpací síť, ve které ležel a hledal inspiraci u vzdálených vrcholků hor. Najdete tu také místnost provrtanou kulkami, kde při pokusu o vraždu s manželkou téměř přišli o život. Intimní prostředí a skromný osobní život výmluvně vypovídají o Marleyho životě.

Rafting na řece Rio Grande

Dovolená na Jamajce 2

Sám filmový herec Errol Flynn započal zdejší zvyk posílat náročnější turisty na romantické plavby při svitu měsíce na vorech údolím řeky Rio Grande, z Berridale k Rafter’s Rest v zálivu St Margaret’s Bay. Dnes už tato plavba není tak exkluzivním zážitkem, jako v dobách Flynnovy slávy. Plavby na vorech po Rio Grande jsou cenově dostupné, takže až bude úplněk, můžete se vydat na vodu, která se v tu chvíli promění v tekuté stříbro a působí nevýslovně romanticky.

Mezinárodní literární festival Calabash

Dovolená na Jamajce 3

Poslední víkend v květnu propukne na pláží Treasure Beach spousta ruchu spojeného s každoročním Mezinárodním literárním festivalem Calabash. Spisovatelé, básníci a textaři z ostrova, z celého Karibiku a dokonce i z USA a z Velké Británie přicházejí do tiché rybářské vesnice na třídenní akci, při které probíhá venkovní předčítání z knih, soutěže v přednesu vlastní poezie (poetry slams), diskuze a hudební afterparty. Události mívají obrovskou účast a publikum odměňuje své oblíbené autory bouřlivým potleskem.

Plavání v Modré laguně (Blue Lagoon)

Dovolená na Jamajce 4

Díky zalesněným útesům, které ji obklopují, získala Modrá laguna své jméno podle známého filmu s mladičkou Brooke Shields. Ukrývá se v chráněném zálivu a je to zdánlivě bezedné jezero s tyrkysově modrou vodou, velmi malebné a lákající k vykoupání. Napájí je několik podzemních pramenů stékajících z hor, takže je jeho voda příjemnou kombinací teplých přílivových vln a chladných sladkovodních pramenů. Pokud ovládáte hloubkové potápění, můžete proniknout i do hlubin laguny, která v nejhlubším místě dosahuje 55 m.

Výstup na vrcholek Modré hory (Blue Mountain)

Dovolená na Jamajce 5

Noční výstup na nejvyšší vrchol Jamajky, kde poté přivítáte východ slunce, po stezce, kterou bude osvětlovat nespočet světlušek, je zkušenost jako žádná jiná. Přitom, jak budete stoupat na vrcholek Modré hory, bude vegetace stále méně tropická, až se dostanete mezi zakrslé stromy s cáry mechu a obrovskými kapradinami. Na samém vrcholku pak budete v ranním chladu uchváceně tiše čekat, až první sluneční paprsky zalijí hustě zalesněné vrcholky hor kolem Vás, ozáří vzdálené kávové plantáže a v dálce ostrov Kubu.

Bostonský záliv (Boston Bay)

Dovolená na Jamajce 6

Nejlepší zážitky z Jamajky jsou velmi smyslné, avšak Bostonský záliv je asi jediné místo, které charakterizuje spíše vůně než výjevy či zvuky. Můžete zde čichat a ochutnávat: Bostonský záliv je předpokládaným místem zrození kořenících směsí na jerk (spice rub), které představují nejznámější jamajský přínos světovému kulinářství. Odbočka k Bostonskému zálivu (kde najdete mj. krásnou pláž) je lemována stánky s masem jerk, které jistě změní Váš názor na to, jaký vliv může mít horko a sladká chuť jako doplňkové gastronomické vlivy. Jednoduše řečeno: chutná opravdu dobře!

Pozorování krokodýlů ve Velkém močálu Černé řeky (Black River Great Morass)

Dovolená na Jamajce 7Je to jeden z nejoblíbenějších způsobů poznávání přírody Jamajky: vyrazit lodí z Velkého močálu Černé řeky, proplouvat kolem mangrovů propletených jako pavučiny a stromů s visícími „vousy“ španělského mechu, zatímco volavky bílé a anhingy americké se budou vznášet nad Vašimi hlavami. Průvodce Vám možná řekne o místních ženách, které na břehu řeky prodávají pytlíky kořeněných krevet, a pak Vám ukáže krásného zubatého amerického krokodýla, kolem kterého budete proplouvat.

Festival reggae (Reggae Sumfest)

Dovolená na Jamajce 8Pokud existuje nějaký kulturní trend, který představuje Jamajku pro zbytek světa, je to zcela určitě hudba reggae, která je doslova soundtrackem ostrova. Největší jeho oslavou je Reggae Sumfest, který se koná v Montego Bay uprostřed horkého jamajského léta. Sice Vás při něm budu chladit oceánské brízy, ale potit se budete i tak, a to od ohňů z plamenometů podomácku vyrobených ze zapálených sprejů (které znamenají, že je píseň dobrá), od pulzující masy těl a od nonstop tance.

Hra na piráty v Port Royal

Dovolená na Jamajce 9

Ospalá rybářská vesnička Port Royal pouze naznačuje někdejší slávu, kdy představovala pirátskou metropolí Karibiku a „nejzkaženější město na zemi“. Vydejte se po stopách piráta Sira Henryho Morgana podél hradeb pevnosti Fort Charles, kterou dodnes lemují děla na odrazení útočníků. Dezorientovaní pak začnete být uvnitř skladu dělostřelectva Giddy House nakloněného v pozoruhodném úhlu. Nebo můžete obdivovat poklady v Námořním muzeu (Maritime Museum) zachráněné z hlubin poté, co dvě třetiny města při mohutném zemětřesení roku 1692 zmizely ve vlnách.

Průzkum jeskyní Windsor Caves

Dovolená na Jamajce 10Oblast Cockpit Country ve vnitrozemí ostrova představuje rozeklaný terén a sérii džunglí porostlých zaoblených kopců, mezi kterými procházejí hluboká a strmá údolí. Hory přitahují deště a voda prosakuje skalami, takže vytvořila ementálu podobnou oblast s nespočtem skrytých děr a jeskyní. Jednou z nejzajímavějších a nejpřístupnějších jeskyní je Windsor, ačkoli přístupnost je jen relativní pojem, když je řeč o skalní katedrále s fantastickými kamennými formacemi. Mimo jiné v nich žije velké množství netopýrů.

 

Najděte si dovolenou podle vlastních představ...